هم همسری که مورد خیانت قرار گرفته مدام در اضطراب و ناراحتی است که نکند دوباره چنین موردی روی دهد. و هم فردی که چنین اقدامی از او سر زده، با وجودی که دیگر چنین اقدامی را انجام نمی‌دهد، ولی همچنان مورد ظن و شک قرار می‌‌گیرد. این امر برای طرفین و اعضای خانواده شرایط ناخوشایندی را ایجاد می‌‌کند.
3- از بین رفتن آرامش موجود در زندگی مشترک:
از دست دادن آرامش زندگی را، همسرانی که چنین تجربه‌ای را داشته‌اند بهتر متوجه می‌‌شوند. همچنین ماهیت خیانت به نحوی است که با ناراحتی، کشمکش‌ها و درگیری‌های مداوم، توأم خواهد بود. از‌ این رو طبیعی است که‌‌آرامش موجود در زندگی از بین رفته و ناآرامی‌ها تنش‌ها و درگیری‌ها جای آن را بگیرد. البته بعضی از همسران بیشتر اهل مرافعه و درگیری و بعضی چنین رفتاری را کمتر از خود ابراز می‌‌کنند، به همین جهت آن‌هایی که درگیری‌های بیشتری دارند طبیعی است که پس از این رویداد تنش‌ها و مشاجره‌های بیشتری داشته باشند و‌‌آرامش موجود در زندگیشان از بین برود. حتی در شرایطی که همه چیز به ظاهر آرام است در زیر این‌ آرامش سطحی تنش‌ها و ناآرامی‌های هم چنان برجای خود استوار است.
برای ایجاد یک زندگی مشترک، غیر از هزینه‌هایی که والدین هر یک از همسران متقبل می‌‌شوند هر یک از طرفین نیز مقدار قابل توجهی از زمان، عواطف، عشق و محبتی را صرف یکدیگر می‌‌نمایند تا خانه و کاشانه و زندگی مشترکی ایجاد شود. حتی همسرانی که با طلاق از یکدیگر جدا می‌‌شوند، در زمانی و موقعیتی به یکدیگر خیلی علاقه‌مند و عاشق، شیفته و شیدای هم بوده‌اند. البته در بلند مدت به قدری یکدیگر را می‌‌آزارند تا در نهایت ترجیح می‌‌دهند که از هم جدا شده و زندگیشان را به پایان برساند. در زمانی که خیانت یکی از همسران آشکار می‌‌شود همین امر اتفاق می‌‌افتد و زحمت‌ها و صداقت‌ها و ایثار عشق و عواطفی که همسر در مورد یکدیگر به کار برده بودند اگر به یکباره از بین نرود تا حدود قابل ملاحظه‌ای مخدوش می‌‌شود به نحوی زمان و تلاش قابل توجهی را می‌‌طلبد تا دوباره بتوانند صداقت از دست رفته را ایجاد نمایند. در واقع همسری که اقدام به خیانت می‌‌نماید سالها زندگی را که با زحمت، عشق و عواطف به وجود آورده بوده را تا حدود قابل ملاحظه‌ای تخریب می‌‌کند. در مجموع خیانت به واسطه ماهیت مخرب و آسیب‌زایی که دارد، مشکل آفرینی‌های مختلف و متعددی را برای افراد و به ویژه همسر اقدام کننده ایجاد می‌‌کند که بعضی از عمدهترین آنها اشاره و توضیحاتی نیز در ارتباط با آنها مطرح شد.
4- ایجاد مشکلات و خلل‌هایی در وظایف والدینی:
همانطور که خاطر نشان شد همسر اقدام کننده به خیانت وجهه و آبرویش نزد همسر و سایر اعضای خانواده تا حدودی مخدوش می‌‌شود. البته این نکته را باید در نظر داشت که تربیت فرزندان امری نیست که یک مادر به تنهایی و یک پدر به تنهایی از عهده آن برآید. همچنین در میان فرزندان بعضی از آنها که آسیب‌پذیری بیشتری دارند از این گونه فرصت‌ها سوء استفاده کرده و از نقطه ضعف‌های والدین نهایت بهره‌برداری را می‌‌کنند. همچنین با توجه به اینکه اغلب اینگونه اقدام‌ها از سوی پدرها اتفاق می‌‌افتد و در نهایت نیز فرزندان از آن آگاه می‌‌شوند و مشکل آفرینی‌هایی می‌‌تواند از این بابت ایجاد شود، که پدر نتواند به درستی وظایفش را انجام دهد چنین امری وظایف پرورشی مادر را با دشواری‌های بیشتری مواجه نموده و تربیت و کنترل فرزند را با موانعی توأم می‌‌نماید.
5- از بین رفتن ارتباط و صمیمیت میان همسر:
پس از چنین اقدامی و کشف آن توسط همسر، عشق، عواطف و صمیمیتی که میان همسران وجود داشته به یکباره در همسری که مورد خیانت قرار گرفته از میان می‌‌رود. البته تا مدت‌ها مشاجره‌ها ودرگیری‌ها ادامه خواهد داشت و پس از مدتی که به وضعیت متعادل و مناسبی رسیدند همچنان همسری که مورد خیانت قرار گرفته آزردگی‌هایی را از بابت رویداد صورت گرفته خواهد داشت و همین امر باعث می‌‌شود که ارتباط میان آنان مانند گذشته نشود البته همسری که چنین اقدامی از او سرزده بسیار خواهان چنین امری است که همه چیز دوباره به حالت سابق برگردد. اما طرف مقابلی که مورد چنین آسیب و آزاری قرار گرفته، به سادگی و به راحتی نمی‌تواند مانند سابق رفتار نماید .
1-8-2 آثار خیانت بر طرف مقابل:
همانطور که خاطر نشان شد، خیانت اگر چه برای مدت کوتاهی هیجان‌ها و لذت‌هایی را برای فرد اقدام کننده به همراه دارد اما پس از مدتی عوارض نامطلوب و آسیب‌زای آن آشکار می‌‌شود. در بخش گذشته به بعضی از عمده‌ترین آسیب‌هایی که از این امر برای فرد اقدام کننده به همراه دارد، اشاره و توضیحاتی نیز ارائه شد. در این بخش به بررسی آسیب‌ها و عوارض نامطلوبی که خیانت به همسر فرد اقدام کننده (طرف مقابل) وارد می‌‌نماید، پرداخته می‌‌شود.
عمده ‌‌ترین نکات و مواردی که در این زمینه می‌‌توان مطرح نمود به قرار زیر است:
1-8-2-1 آشفتگی روحی و روانی:
همانطور که خاطرنشان و اشاره شد، خیانت رفتاری مختل، آسیب‌زا و بیمارگونه است و فردی که اقدام به خیانت به همسر می‌‌نماید دارای رفتار و عملکرد سالمی نبوده و دچار اختلال و بیماری است. در واقع خیانت ماهیتی نامأنوس با سرشت و طبیعت آدمی دارد، بدین صورت که با روی دادن آن همه‌ی افراد درگیر از عوارض آن مصونیت نخواهند داشت، اما توجه به این امر که همسر از همه جا بی‌خبر، که هیچ نقشی در اجرا و انجام این امر نداشته بیشترین آسیب را در این میان متحمل می‌‌شود. البته این امری واضح است که خیانت کردن و مورد خیانت واقع شدن اگرچه دارای یک منشأ هستند، اما ماهیتی کاملاً متفاوت از هم دارند. اگرچه فرد خیانت کننده پس از آشکار شدن وضعیت نامناسبی را پیدا می‌‌کند. اما در عین حال همسری که مورد خیانت قرار می‌‌گیرد، به مراتب شرایط و احساس خیلی بدتری را خواهد داشت. این امر به تجربه ملاحظه شده که با شروع دوران سیاه خیانت که همسر از اقدام شریک زندگیش آگاه می‌‌شود، آشفتگی‌های بسیاری را تجربه می‌‌کند، طوری که برای برطرف نمودن نابسامانی‌های موجود نیازمند به کمک می‌‌شود. در واقع آسیب‌های بسیاری که همسر مورد خیانت قرار گرفته متحمل می‌‌شود او را راغب به کمک گرفتن می‌‌نماید. البته همسری که مورد خیانت قرار می‌‌گیرد، دوره طلایی نخواهد داشت، بلکه فقط دوره سیاه آن را تجربه می‌‌نماید، یا فقط در دوران سیاه آن شریک خواهد بود.
1-8-2-2 احساس ناخوشایند فریب خوردن از همسر:
یکی دیگر از عوارض مورد خیانت قرار گرفتن، پس از آشکار شدن این است، که چنین همسری احساس ناخوشایندی از بابت فریب خوردن و مورد فریب قرار گرفتن از همسر را دارد. در هر حال فریب امری است که ذات و ماهیت آن چندان خوشایند نبوده و فردی که مورد خیانت واقع می‌‌شود، پس از آشکار شدن فریب احساس بسیار ناخوشایندی خواهد داشت، هم از بابت اینکه مورد فریب قرار گرفته و هم از این جهت که چگونه همسرش چنین اقدامی را نسبت به او انجام داده و احساس بسیار نامطلوبی در مورد او پیدا می‌‌کند. اما فریبی که در ارتباط با ایجاد رابطه عاطفی و جنسی با فردی از جنس مخالف است، نوع بسیار ویژه‌ای از فریب بوده و پیامدهای بسیار مخرب‌تری را در مقایسه با فریب‌های عادی و معمولی دارد. البته یکی از ویژگی‌های بارز یک زوج سالم را ندارند. در واقع خیانت یک فریب منفرد و تنها نیست. بلکه مجموعه‌ای از ریاها، فریب‌ها و یا دروغ‌ها را شامل می‌‌شود، به نحوی که پس از آشکار شدن آن همسر متوجه همه دروغ‌ها، ریاها، تظاهرها و فریب‌های انجام شده می‌‌گردد و به دنبال آن وضعیت رفتاری و عاطفی ناخوشایندی را پیدا می‌‌کند.
1-8-2-3 از دست دادن همسر و کانون گرم خانواده:
یکی دیگر از ویژگی‌های ناخوشایندی که پس از آشکار شدن خیانت همسر ایجاد می‌‌شود، احساس نامطلوب از دست دادن همسر و کانون گرم خانواده است. البته همسری هم که چنین اقدامی را با نیت قبلی انجام داده است، به طور معمول قصد از دست دادن همسرش را ندارد بلکه فقط می‌‌خواهد که برای مدت کوتاهی از لذت‌های محدودی برخوردار شود و مجدداً به زندگی مشترکش بازگردد. اما در واقع چنین امری اتفاق نمی‌افتد و او، همسر، ‌‌آرامش و سلامت زندگی مشترکش را نیز از دست می‌‌دهد، زیرا ارتباط میان همسر خیانت کننده و شریک زندگی به سادگی به روال سابق برنگشته و مانند گذشته نخواهد شد و اگر چنین امری هم بخواهد روی دهد تلاش‌ها و زحمات بسیاری را به ویژه از سوی همسر خطاکار می‌‌طلبد. از همسر مورد خیانت قرار گرفته بدون خاص و نیت قبلی با چنین شرایط روبه رو می‌‌شود که همسر مورد علاقه را به یکباره از دست می‌‌دهد این نکته را مشاورین خانواده و آن دسته از همسرانی که قصد طلاق دارند به خوبی متوجه می‌‌شوند که طلاق گرفتن و جدا شدن همسران از یکدیگر امری ساده و آسانی نیست، بلکه فرایند طولانی و پیچیده‌ای را به همراه دارد این امر درباره همسران مورد خیانت قرار گرفته هم بدان صورت نیست که قصد طلاق داشته باشند بلکه همان احساس از دست دادن و محروم شدن از همسر امری است که تجربه آن چندان خوشایند نیست حتی در مورد بعضی همسران همین فاصله گرفتن از وضعیت و شرایط مطلوب و خوشایند گذشته و از دست دادن همسر و تحمل شرایط آسیب و زخم خورده موجود، چندان امر ساده و راحتی نخواهد بود.
1-8-2-4 احساس شکست و یأس از زندگی مشترک:
زندگی مشترک را می‌‌توان به یک پس‌انداز تشبیه کرد که هر یک از طرفین به تدریج وقت، عاطفه، احساس، محبت، عشق ورزی و سایر عوامل و موارد مرتبط را در آن سرمایه گذاری می‌‌کنند تا ارتباط و روابط موجود به حد و اندازه‌های مطلوب می‌‌رسد. همسری که متوجه می‌‌شود مورد خیانت قرار گرفته، نه تنها احساس ناخوشایندی از بابت زندگی مشترکش پیدا می‌‌کند بلکه در شرایط بسیار نامطلوبی قرار خواهد گرفت. زیرا احساس می‌‌کند، تمام تلاش‌ها و زحمت‌هایی که برای زندگی مشترکش متحمل شده به یکباره از دست رفته است. البته بیشترین واکنشی که همسر اقدام کننده به خیانت پس از آشکار شدن عمل او خواهد داشت، این است که چنین عملی در زمان و شرایطی اتفاق افتاد و تمام شد و از همسر انتظار دارد که همه چیز به حالت اولیه و عادی برگردد. در حالی که چنین رویدادی بر بسیاری از امور زندگی تأثیر خواهد گذاشت، که یکی از موارد همین زحمت‌ها، تلاش‌ها، فداکاری‌ها و دلسوزی‌هایی است که شخصی با روی دادن خیانت همسر به یکباره آن را از دست می‌‌دهد.
پس از آشکار شدن چنین رویدادی همسری که مورد خیانت قرار گرفته احساس ناخوشایندی از بابت این امر که ناگهان فرد دیگری از زندگی مشترکی که سالها برای آن زحمت کشیده وارد می‌‌شود این امر به ویژه در شرایطی که بعضی از آقایان به وضعیت مالی بسیار خوبی می‌‌رسند بیشتر اثرگذار خواهد بود زیرا چنین همسری این برداشت را خواهد داشت که وضعیت مالی چندان مناسبی نداشت همه‌ی کمبودها و محرومیت‌ها مال من بود و حالا که رفاه نسبی در زندگیشان ایجاد شده با شریک و یا مهمان ناخوانده‌ای روبرو شده است.
1-8-2-5 از دست رفتن اعتماد به نفس:
همسری که متوجه خیانت شریک زندگیش می‌‌شود، وضعیت و شرایط نامناسبی را تجربه خواهد کرد، عواملی که بدان اشاره شد فکر و ذهن او را مشغول می‌‌نماید، به نحوی که مقدار قابل ملاحظه‌ای از سلامت رفتاری و عاطفیش را از دست می‌‌دهد در بسیاری موارد ملاحظه شده که چنین همسرانی با وجود اینکه در طول عمر از اعتماد به نفس خوبی برخوردار بودند به یکباره اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اند و حتی در کارهای عادی و روزمره خود نیز با مشکل روبه‌رو می‌‌شوند. با از دست دادن سلامت عاطفی و رفتاری، ارتباط شخص نیز با دشواری‌ها و نابسامانی‌های روبه‌رو می‌‌شود و به ویژه روابط داخل خانواده دچار تنش‌ها و درگیری‌هایی می‌‌شود. و در واقع سلامت ارتباطی خانواده نیز دچار مشکل می‌‌شود.
در چنین اوضاع و احوالی همسر مورد خیانت قرار گرفته شرایط عادی، طبیعی و متعادلی ندارد و نمی‌تواند با تمام ظرفیت‌های فکری و ذهنی‌اش تصمیم‌گیری نماید. همچنین کمک فکری گرفتن از کارشناسان و متخصصین در این زمینه می‌‌تواند شخص را درحد و اندازه‌هایی کمک نماید، تا مناسب‌‌ترین رویه‌ها را در پیش گیرد. البته نبایستی موضوع خیانت همسر بین دوستان، آشنایان و سایر فامیل پخش شود، این امر به ضرر زوجین و خانواده خواهد بود. بنابراین در کمک فکری گرفتن از اطرافیان این نکته مهم را بایستی در نظر گرفت که حتی الامکان از افشاء این امر نزد دوستان و آشنایان خودداری کرد و آبروی همسر را حفظ نمود. در مجموع همسری که مورد خیانت قرار می‌‌گیرد، آسیب‌ها و عوارض مختلفی را تجربه می‌‌کند که البته هر فردی با توجه به ویژگی‌های فردی و شرایط ارتباطی خاصی که در خانواده‌ها کم است، تجربه منحصر به فردی را خواهد داشت، که به چند مورد از عمده‌ترین آنها اشاره و توضیحاتی نیز ارائه گردید.

1-8-3 آثار خیانت بر روی فرزندان:
اعضای خانواده وضعیت‌شان به نحوی است که تغییر در شرایط و اوضاع و احوال هر یک از افراد خانواده در وضعیت سایر اعضای خانواده تأثیرگذار خواهد بود. این ویژگی بارز خانواده باعث می‌‌شود تا امری مانند خیانت همان‌طور که در وضعیت عاطفی، روانی و ارتباطی همسر پیامدهای قابل توجهی را ایجاد و در سایر اعضای خانواده مانند فرزندان نیز مشکل آفرینی و عواقبی