در اصفهان ، بوشهر ، تبریز ، رشت ، شیراز و مشهد اقدام نمود . در سال 1269 هجری شمسی بانک داراییهای خود را به بانک شاهی ایران که این بانک نیز بانکی انگلیسی بود فروخت و از آن پس بانک شاهی ایران جانشین بانک جدید شرق شد.بانکهای خارجی که در ایران تاسیس شدند به ترتیب عبارتند از : بانک شاهی ایران ، بانک استقراضی ایران ، بانک عثمانی ، بانک روس و ایران و پس از آن بانکهای ایرانی قدم به عرصه وجود گذاشت

 

شیوه های گوناگون حملات اینترنتی به بانک ها، یکی از جرایم معمول در دنیا مجازی محسوب می شود. جرایمی از این دست برای کشورهایی که تجارت و بانکداری الکترونیک در آنها پیاده سازی شده، به نوعی عمومیت یافته است.

هرچند آمار نسبتاً بالای این نوع جرایم، نوعی بی اطمینانی نسبت به خرید و فروش ON LINE را باعث می شود، ولی محدوده این جرایم نسبت به جرایم بانکی و مالی که در دنیای واقعی روی می دهد، به مراتب کمتر است. علاوه براین، تبادلات مالی در این سیستم به مراتب ایمن تر صورت می گیرد.

از طرف دیگر، استفاده از خدمات الکترونیکی در بسیاری از کشورهای دنیا، تجربه شده است و به دلیل مزیت ها و کارایی های آن، به سرعت در سطح جهان در حال گسترش است.

مصداق این امر، پیش بینی شرکت FINANCIAL ناشر خبرنامه ON LINE BANKING REPORT است که طبق آن ، شمار خانوارهای استفاده کننده از بانکداری ON LINE از ۲۲ میلیون در سال ۲۰۰۲ به ۳۴ میلیون درسال ۲۰۰۵ افزایش پیدا خواهد کرد.

 

 

 

 

پیشنهاد ها

در پایان نیز موارد زیر در راستای کاهش این جرایم پیشنهاد می شود:

در تماس‌های تلفنی، پیامکی و نیز ارتباط از طریق پست‌الکترونیک، از بازگو کردن مشخصات محرمانه و خصوصی کارت‌بانکی (رمز‌ها، کد اعتبارسنجی و تاریخ انقضاء) برای دیگران خودداری شود.

تأکید می‌شود در مقاطع زمانی دلخواه برای تغییر رمزهای کارت خود اقدام کنید.

در مبادلات روزمره مالی تنها موردی که باید به طرف مقابل به‌منظور انجام انتقال‌وجه (کارت به کارت) اعلام شود، صرفا شماره‌کارت، حساب یا شبای مربوط به خود است.

هنگام وارد کردن رمز اینترنت بانک حتما از صفحه‌کلید امنیتی(مجازی) استفاده کنید.

زمان استفاده از پایانه‌های فروشگاهی (POS) رمز عبور کارت را خودتان وارد کنید.

تلاش کنید تا حد امکان برای پرداخت‌های اینترنتی از کافی‌نت‌ها، فرودگاه‌ها و اماکن عمومی استفاده نکنید.

برای پرداخت‌های اینترنتی حتما از سایت‌هایی که به آنها اطمینان دارید، استفاده کنید. برای نمونه از علامت قفل موجود در سایت که حاکی از صحت است، اطمینان حاصل کنید.

در صورت مشاهده هرگونه تغییر در دستگاه خودپرداز‌ (تغییر در کارتخوان، تغییر صفحه‌کلید یا دوربین نصب شده مشکوک) از دستگاه استفاده نکنید.

با توجه به افزایش کلاهبرداری های اینترنتی و همچنین کارت های خدمات الکترونیک بانک ها به جهت ایمنی بیشتر مشتریان بانکی باید برای خالی شدن از حساب شخصیتان توصیه‌های لازم را باید جدی گرفت.

در حفظ و نگهداری کارت های اعتباری دقت لازم را به عمل آورید و در هنگام استفاده از عابر بانک با تحت نظر قرار دادن اطراف خود در صورت مشاهده افراد مشکوک به پلیس اطلاع دهید.

از گذاشتن رمز عبور در کنار کارت خودداری کنید و در هنگام استفاده از دستگاه های کارات خوان فروشگاهی کارت خود را در اختیار فروشنده قار ندهید، فروشنده نیز موظف است دستگاه کارت خوان را در جلوی مشتری قرار دهد.

حدالامکان هنگام حضور در کافی نت از خدمات الکترونیکی استفاده نکنید و در صورت استفاده حتما از صفحه کلید مجازی که سات بانک های معتبر در اختیار کاربران قرار می دهد استفاده کنید.

در هنگام حضور در بانک‌ها در صورت اشتباه نوشتن فیش نقدی و به خصوص برداشت، فیش مربوطه را بصورت کامل نابود کنید و آن را حتی الامکان در مکانی که کسی به شما توجه ندارد در سطل زباله بیاندازید، دلیل این کار وجود امضا شما در پای فیش نقدی است که کلاهبرداران در جستجوی امضای افراد برای جعل و برداشت وجوه هستند.

بانک مرکز راه های متفاوتی برای نقل و انتقال وجود بین بانک ها طراحی کرده است، سامانه پایا، ساتنا، کارت به کارت و چک بین بانکی از جمله روش هایی برای انتقال به حساب مورد نظر در بانک دیگر می باشد و توصیه موکد می شود از این روش ها استفاده شود.

هنگام خرید از مغازه‌ها، رمز بانکی خود را شخصا وارد دستگاه کارتخوان کنید و از گفتن آن به فروشنده و دیگران خودداری کنید.

کارت بانکی خود را به شخص دیگری ندهید و اگر دادید بعد از دریافت، رمز کارت و رمز دوم را تعویض کنید.

کارت بانکی خود را کاملا شخصی بدانید و از ارایه اطلاعات آن حتی به افراد نزدیک خودداری کنید. بسیار پیش آمده که افرادی که مرتکب دزدی اینترنتی شده‌اند، از کارت‌های بانکی افراد خانواده خود یا آشنایان و همکاران استفاده کرده‌اند. پس بهتر است هر کسی خودش مراقب اموال خویش باشد تا از اتفاقات ناخواسته جلوگیری شود.

خرید‌های اینترنتی خود را از سایت‌های معتبر انجام دهید و قبل از خرید از سایت، هویت و اعتبار سایت را بررسی کنید. این کار را می‌توانید با جست‌وجو در اینترنت انجام دهید یا از دوستان و آشنایان خود بپرسید.

در هنگام خرید اینترنتی و زمان وارد کردن اطلاعات بانکی، حتما به آدرس سایت بانک دقت شود. زیرا افراد سودجو با راه‌اندازی سایت‌های فیشینگ و شبیه‌سازی آن به سایت بانک‌ها، اقدام به دزدیدن اطلاعات بانکی افراد می‌کنند. بسیاری از جرائم اینترنتی با همین روش انجام می‌شود. اگر به هر نحوی مطلع شدید که تمام یا بخشی از اطلاعات کارت بانکی شما درز کرده است باید سریعا اقدام به تغییر این اطلاعات کنید.

به هیچ‌وجه پرداخت‌های اینترنتی و استفاده از اینترنت بانک را در کافی‌نت‌ها و کامپیوترهای عمومی انجام ندهید. حتی مشاهده شده که در مرکز کامپیوتر دانشگاه‌ها نیز، اطلاعات کارت‌های بانکی سرقت شده و مورد سو‌استفاده قرار گرفته است. در صورت اجبار به این کار، بلافاصله رمز دوم کارت خود را تغییر دهید.

به قدیمی‌ها کمک کنید. پدران و مادران ما یا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما که حالا بازنشسته شده‌اند و حقوقشان را به وسیله کارت‌های عابربانک دریافت می‌کنند هدف‌های سارقانند زیرا آنها کمتر از من و شما با اینترنت و روش‌های الکترونیک آشنا هستند. ممکن است به بهانه کمک کردن سارقان به سراغشان بیایند یا از کندی حرکت آنها در عملیات بانکی استفاده کنند و شماره رمز آنها را پیدا کنند پس به آنها کمک کرده و یا آنکه روش صحیح استفاده را به آنها یاد بدهید.

برای حسابی که مقدار قابل توجهی پول داخل آن نگه داری می کنید، درخواست کارت ندهید و برداشت از چنین حسابهایی را تنها به داخل شعبه و یا سامانه‌های اینترنتی امن که دارای دستگاه رمزیاب است  محدود کنید. به ازای آن یک حساب دیگر در آن بانک داشته باشید و برای نیاز روزمره خود از آن استفاده کنید و از طریق اینترنت یا همراه بانک که برنامه آن‌را بر روی گوشی تلفن همراه خود نصب کرده اید پول را به اندازه نیاز به کارت خود منتقل نمایید .

کارت بانکی خود را بی جهت در اختیار دیگران حتی دوستان قرار ندهید.در هنگام وارد کردن رمز عبور در عابر بانک یا دستگاه کارت­خوان فروشگاهی مراقب باشید که رمز کارت‌تان توسط افراد کنار شما و یا دوربین فروشگاه دیده نشود،‌چرا که در همین زمان کافی است سایرین دیگر مشخصات حک شده بر روی کارت شما را یاداشت نمایند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فهرست منابع

1-منابع فارسی

1-1-کتب

  1. اردبیلی ، محمد علی،حقوق جرای عمومی، ج2، چاپ اول: تهران ، میزان ، 1377
  2. پاد، ابراهیم ،حقوق کیفری اختصاصی، چاپ دوم، تهران، دانشگاه تهران،1348
  3. حبیب زاده، محمد جعفر؛ سرقت در حقوق کیفری ایران، تهران، دادگستر، 1385، چاپ اول، ج اول
  4. حجتی، سید مهدی؛ قانون مجازات اسلامی در نظم حقوق کنونی، تهران، میثاق عدالت، 1384، چاپ اول، ج اول
  5. حسینی شیرازی، سید