به تحقیقات علمى در کشف جرم و بها ندادن به گزارش‏هاى نیروى انتظامى از سوى برخى از قضات و بالأخره عدم هماهنگى کافى بین قضات و نیروى انتظامى؛ از بین رفتن تجربه قضایى سالیان متمادى و عدم تجربه کافى در نظام جدید قضایى؛ کمبود امکانات، به ویژه رایانه‏ها که سوابق افراد در آن ثبت و در دسترس باشد؛ اشتغالات غیر قضایى برخى از قضات [129] که میزان کارایى قضایى آنان را کاهش مى‏دهد؛ عدم تضمین امنیت قضات دلسوز و انقلابى و بسیارى از موارد دیگر از جمله عواملى هستند که به طور مستقیم در کاهش موفقیت قوه قضاییه مؤثر هستند و نتیجه آن افزایش آمار جرایم از جمله سرقت است. به عنوان نمونه: اخیراً یکى از سارقان حرفه‏اى خودرو، در یکى از شهرهاى اطراف تهران از زندان آزاد مى‏شود. وى که عضو اصلى شبکه سارقان خودرو مى‏باشد، به فاصله اندکى پس از آزادى مجدداً مبادرت به‏سرقت چندین دستگاه اتومبیل از شهرهاى قم، تهران و کرج مى‏کند. همچنین چندى پیش ده‏ها دستگاه خودرو مسروقه از او به دست آمده و با تودیع پنجاه میلیون تومان وثیقه در دادگاه جنایى مستقر در آگاهى تهران بزرگ آزاد مى‏شود. متهم به همراه یک دستگاه اتومبیل مسروقه که متعلق به یکى از قضات قم بود، توسط  مأموران نیروى انتظامى و برادران گروه‏مقاومت بسیج در شهریار دستگیر و تحویل مقامات قضایى این شهر مى‏شود. قاضى تحقیق بدون توجه به محتویات پرونده و نحوه دستگیرى وى، و بدون تأمل در گزارش مأموران انتظامى و استعلام از سوابق متهم و بى آن‏که در مورد شرکا و معاونان او تحقیق کند، باصدور قرار کفالت به مبلغ پانصد هزار تومان متهم را آزاد مى‏کند! متأسفانه تلاش‏هایى که تاکنون از سوى مأموران نیروى انتظامى براى دستگیرى مجدد متهم به عمل آمده، به ثمر نرسیده است. [130] تأثیر این‏گونه سهل انگارى در دلسردى مأموران انتظامى، تضعیف قوه قضاییه و مخدوش ساختن چهره قضات سخت کوش و  دلسوز، سلب اعتماد مالباخته‏ها نسبت به دستگاه عدالت، تجرّى تبهکاران حرفه‏اى و موارد بى‏شمار دیگر بر کسى پوشیده نیست. اخذ چنین تصمیماتى به عنوان اشتباه قضایى ریشه در عوامل مختلف دارد که به برخى از آن اشاره شد.

 

 

 

فصل پنجم نتیجه گیری و پیشنهاد ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نتیجه گیری

واژه سرقت در کتابهای لغت به معنای گرفتن شی ء در پنهان است و در معنای آن مفهوم خفا و پنهان اخذ شده است. از این رو به طور کلی یکی از معانی آن پوشیده و مخفی شدن است و«سرق » به معنای «خفی » آمده است. استراق سمع یعنی مخفیانه گوش دادن. سرقت از دیدگاه اهل لغت، دارای سه رکن ویا به عبارتی چهار رکن است: 1- برداشتن شی ء 2- از آن دیگری بودن 3- پنهانی بودن 4- منقول بودن ، این رکن ملازم با مفهوم برداشتن است زیرا شئ غیرمنقول قابل برداشتن نیست، لذا ذکر مستقل آن ضرورتی ندارد. منطقا چنانچه یکی از ارکان یاد شده مفقود شود، مفهوم سرقت تحقق پیدا نمی کند. لذا اگر مال منقول نباشد و یا اگر منقول بود، برداشتن آن پنهانی نباشد و یااگر پنهانی بود، از دیگری نباشد، عمل انجام شده سرقت نخواهد بود

مؤسّسه‌های مالی و اعتباری نهادهای اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران هستند که برخلاف بانک‌های خصوصی و دولتی، تابع قوانین بانک مرکزی نیستند و به همین دلیل قدرت کسب توان مالی بسیار بالاتر از بانک‌ها دارند. اکثر آن‌ها وابسته به نهادهای دیگری هستند..بانک مرکزی ایران، مؤسسه اعتباری را موسسه‌ای می‌داند که از طریق جذب سپرده‌های مجاز بانکی (به استثناء سپرده قرض الحسنه جاری)، اخذ تسهیلات و استفاده از سایر ابزارهای مالی به تجهیز منابع مبادرت نموده و این منابع را به اعطای تسهیلات اعتباری اختصاص داده و یا به هر نحو دیگری به تشخیص بانک مرکزی، واسطه بین عرضه‌کنندگان و متقاضیان منابع مالی باشد.بیشتر موسسات اعتباری بر خلاف بانک‌های خصوصی و دولتی، پیش از قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی مصوب سال ۱۳۸۳ و با اخذ مجوز از سایر نهادها مانند وزارت تعاون، کشور، نیروی انتظامی و … ایجاد شده‌اند. در حال حاضر اشتغال به عملیات بانکی توسط اشخاص حقیقی و یا حقوقی تحت هر عنوان و تأسیس و ثبت هرگونه تشکل برای انجام عملیات بانکی، بدون دریافت مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ممنوع است.بانک ها موسساتی هستند که از محل سپرده های مردم می توانند سرمایه های لازم را در اختیار صاحبان واحدهای صنعتی، کشاورزی و بازرگانی و اشخاص قرار دهند. تکامل بانکداری به زمانی که نوشتن به وجود آمد برمی گردد و اکنون به عنوان یک موسسه مالی که به بانکداری و ارائه خدمات فاینانس می پردازد همچنان رو به تکامل است.در حال حاضر عموماً واژه بانک به موسسه ای گفته می شود که مجوز بانکداری داشته باشد. مجوز بانکداری توسط دستگاه های نظارت مالی اعطا می شود و حق ارائه اغلب خدمات مهم بانکی از قبیل پذیرش سپرده ها و دادن وام را می دهد. موسسه های مالی دیگری هم وجود دارند که تعریف حقوقی بانک را ندارند و در اصطلاح موسسه اعتباری غیر بانکی نامیده می شوند. بانک ها زیرمجموعه ای از صنعت خدمات مالی هستند. به طور معمول سود بانک ها از طریق کارمزد انجام خدمات مالی و نیز بهره ای که از راه سپردهای مشتریان به دست می آید حاصل می شو د. در ایران بانک ها به عنوان یک موسسه ی اقتصادی از طریق عقود متفاوت اسلامی با مشتریان مشارکت کرده، سود حاصل می کنند«بانکداری اسلامی».خدماتی که معمولاً به وسیله بانک ها ارائه می شوند .

بانک های تجاری با قبول انواع سپرده و اعطاء اعتبار نقش اساسی در فعالیت های اقتصادی هر کشور ایفا می کنند. بانک های تجاری به خصوص وظیفه دارند سرمایه جاری موسسات تولیدی و بازرگانی را تامین نمایند. این نوع بانک ها معمولاً به انجام دادن عملیات معمولی بانکی از قبیل قبول سپرده، نقل و انتقال پول در داخل، انجام معاملات ارزی، صدور ضمانت نامه، اعطای تسهیلات، افتتاح اعتبار در حساب جاری، تنزیل اسناد و اوراق تجاری خرید دین و خدمات متنوع دیگر می پردازند.بانک های تجاری از سرمایه گذاری های مستقیم در خرید و فروش کالا به منظور تجارت و از ایجاد انحصارات بزرگ منع گردیده اند.

بانک توسعه ای به بانکی گفته می شود که علاوه بر وظایف اعتباری بانکی عهده دار وظایف توسعه ای نیز می باشد، که اصلی ترین وظیفه آنها تجهیز منابع مالی نسبتاً ارزان در میان مدت و بلند مدت برای اجرای طرح های اقتصادی است. بانک های توسعه ای یا تخصصی عامل انتقال دهنده سیاست های اقتصادی دولت به بخش های مربوطه بوده و با برنامه ریزیهای صحیح، منابع مالی جمع آوری شده را دربخش های مختلف اقتصادی توزیع می نمایند.دارا بودن مجوز بانکداری برای یک موسسه مالی که می خواهد خدمات بانکی ارائه دهد ضروری است. بر اساس اغلب قوانین فعالیت های اصلی بانکی از قبیل گرفتن سپرده مردم تنها منحصر به دارندگان این مجوز می شود.با این وجود برخی ازخدمات بانکی به وسیله موسساتی ارائه می شود که مجوز بانکداری ندارند. از جمله می توان موسسسه ای را نام برد که غیر بانکی نامیده می شود.

بانکداری در ایران از قرون وسطی تا اوایل قرن نوزدهم منحصر به فعالیتهای صرافی بود.صرافیهای بزرگی در تبریز ، مشهد ، تهران ، اصفهان ، شیراز و بوشهر یعنی مراکز تجاری عمده آن دوره وجود داشتند . در این دوره هیچ موسسه دولتی یا بانک خارجی در کشور فعالیت نداشت و نقل و انتقال وجوه در داخل یا در خارج توسط صرافان انجام می گرفت .موسسات صرافی عمده آن روزگار شامل تجارتخانه برادران تومانیانس ، تجارتخانه جمشیدیان ، تجارتخانه جهانیان و شرکت اتحادیه بودند که فعالیت اکثر آنها تا قبل از سال 1300 هجری شمسی متوقف گردید .

اولین بانکی که در ایران تاسیس شد ، شعبه یک بانک انگلیسی بود که مرکز آن در لندن و حوزه فعالیت آن جنوب آسیا به ویژه هندوستان می بود . این بانک ، بانک جدید شرق خوانده می شد . مؤسس این بانک فردی انگلیسی به نام “پاول جولیوس رویتر“ بوده است. در سال 1266 هجری شمسی ابتدا شعبه ای در تهران ایجاد کرده و سپس به ایجاد شعب