جولای 10, 2020

اثر گذارترین داروهای گیاهی درمان دیابت در طب سنتی | بیماری

: اثر گذارترین داروهای گیاهی درمان دیابت در طب سنتی

: اثر گذارترین داروهای گیاهی درمان دیابت در طب سنتی

مریضی دیابت در بین مردم ایران بسیار شایعه و سلامت آدما رو در خطر جدی قرار داده.

در سطح جهانی هم دیابت یکی از شایع ترین بیماریهای دنیا هستش که این مریضی رو میشه با داروهای گیاهی درمان کرد. در طب سنتی داروهای گیاهی زیادی واسه درمان دیابت وجود دارن که در ادامه شما رو با بهترین داروهای گیاهی درمان کننده دیابت آشنا می کنیم.

– یکی از مواد طبیعی که به کنترل قند خون کمک می کنه، تخم شنبلیله است که شامل مواد مؤثره ایه که باعث کاهش قند و حتی چربی خون می شه. شنبلیله گیاهیه از خونواده نخود. این گیاه به نام عمومی FENUGREEK در جهان مشهوره. با وجودی که آثار مختلفی از جمله خواص ضد درد، ضد التهاب، افزایش دهنده میل جنسی، مقوی قلب، صفراآور، کم کننده کلسترول و چربی خون و کم کننده پرفشاری خون داره ولی در کاهش قندخون بیشتر از هر چیز دارای اثر قابل توجهه.

واسه مصرف، میشه روی یه گرم پودر دانه اون یه استکان آب سرد ریخت. این مخلوط دست کم باید ۳ ساعت بمونه، بعد میشه اونو صاف و خورد. این کار رو میشه تا روزی ۵ بار انجام داد. مصرف پودر دانه به صورت خوراکی تا روزی ۵ گرم بلامانعه. این پودر طعم تلخی داره، به خاطر همین در کشورای دیگه اونو به صورت قرص تولید کردن. دانه ها سفت و سخت هستن پس مصرف مستقیم اونا بی اثره، باید دانه ها رو با آسیاب پودر کرد تا تأثیرگذار باشن. میشه این پودر رو با مواد غذایی مصرف و مثلاً اونو با ماست مخلوط و خورد.

خیار تلخ هم میوه ای مثل کدو و شامل ماده ایه که به کاهش قندخون کمک می کنه.

هندوانه ابوجهل که در بعضی مناطق به اون خربزه روباه هم می گن در طب سنتی خیلی از کشورها از جمله ایران از درمانای کاهش قند خون حساب می شه. هندوانه ابوجهل دارای مواد موثریه که باعث کاهش قند خون می شه البته مصرف این گیاه باید با احتیاط و تحت نظر دکتر انجام شه، چون مصرف زیاد اون بسیار خطرناکه و عوارضی مثل اسهال خونی رو به دنبال داره.

مصرف روزانه دو تا سه فنجون دم کرده چای سبز هم اثر مفیدی در کاهش قند خون داره.

– گزنه هم دارای خواص کاهنده قند خون است که معمولاً همراه با هندوانه ابوجهل مصرف می شه.

– خارمریم هم با کارکرد افزایش حساسیت گیرنده های سلولی نسبت به انسولین باعث کاهش قند خون شده و تا حدی در کاهش چربی خون هم موثره.

– برگ گیاه قره قاط هم می تونه باعث کاهش قند خون شده و بعضی تحقیقات اثر منفی اون در کاهش مشکلات درازمدت دیابت رو هم نشون داده.

– برگ درخت گردو هم شامل مواد مؤثره ایه که در کاهش قند خون موثره.

– از سیر هم غافل نشید؛ سیر دارای مواد موثریه که باعث کاهش قند خون و افزایش اندازه انسولین خون می شه. البته فرآورده های صنعتی سیر بیشتر واسه کاهش کلسترول و چربی خون به بازار عرضه شدن چون آثار خوبی در این مورد دارن ولی همین فرآورده ها می تونن تا حدی کاهش قندخون رو به دنبال دارا باشن. قرص سیر رو میشه روزانه ۱ تا ۳ عدد به طور خوراکی مصرف کرد.

گیاه گالگا، گیاهیه از خونواده نخود. در گذشته اونو به عنوان یه گیاه مدر، معرق، تب بر و ضدتشنج استفاده می کردن. هم اینکه از اون واسه افزایش شیر مادران شیرده استفاده می شده که الان هم معموله. یکی از خواص مهم این گیاه، کم کردن قندخون افراد دیابتی (نوع دوم) است. حالا خوبیش اینه از این گیاه فرآورده ای به نام GALEGA (گالگا) به صورت قرص جفت و جور شده که در داروخانه ها عرضه می شه. روش و اندازه مصرف این قرص در راهنمای همراه دارو هست.

– گیاهان دیگری که معمولا در دسترس هستن و میشه اونا رو در رژیم غذایی گذاشت و خاصیت کاهش قندخون دارن، عبارت ان از: سماق، عدس، انار، کدوتنبل، جو و عناب، برگ زیتون، حنظل، مشکی دانه، عدس کوهی، گل انار، آلوئه ورا، دارچین و گلپوره.

تاکید می شه که مصرف این گیاهان حتماً باید با تجویز و تحت نظر دکتر انجام شه. مصرف خودسرانه این گیاهان یا فرآورده های دارویی دیگه و قطع داروهای دیابت بسیار خطرناکه و مشکلات جدی به دنبال داره.

.

منبع : faranaz.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *