جولای 10, 2020

اثر کمبود روی بر سیستم ایمنی | تغذیه سالم

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد: بیشتر غذاها از جمله گوشت قرمز، مرغ، حبوبات و آجیل منابع غنی از روی حساب می شن؛ این در حالیه که درصد بالایی از مردم کشور از کمبود روی رنج می برند و به مشکلات خیلی از جمله ضعیف کردن سیستم ایمنی و دچار شدن به مریضی های دیگه دچار می شن.

دکتر منصور بهرامی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا واحد علوم پزشکی ایران، ضمن بیان این مطلب گفت: افراد با رژیم غذایی گیاهی و بیشتر رژیم های غذایی ناجور، به اندازه ۵۰ درصد بیشتر نسبت به افراد با رژیم شامل پروتئین های حیوونی و شامل روی به مصرف قرص های روی نیازمند هستن.

ایشون اضافه کرد: روی بر سیستم ایمنی بدن اثر مستقیم داره و با کمبود اون، کارایی سیستم ایمنی هم کاهش می یابد. هم اینکه دیده شده که روی بر شدت و مدت علائم سرماخوردگی هم اثر میذاره. هم اینکه وقتی از قرص های روی در درمان اسهال طولانی استفاده می شه، نتیجه بسیار خوبی حاصل می شه.

این متخصص کودکان ادامه داد: در مواردی که روی به عنوان مکمل غذایی استفاده می شه، می تونه به تسریع بهبود زخم ها، سرعت درمان عفونت، جلوگیری از ریزش موها، کنترل سرماخوردگی، تقویت سیستم ایمنی کودکان و نوجوانان و تامین کمبود روی (Zinc) مادران باردار و شیرده کمک کنه.

دکتر بهرامی در آخر پیشنهاد کرد: از مصرف خودسرانه مکمل های روی، قرص ها و شربت های روی دوری کرده و فقط با مشورت و تجویز دکتر اونو استفاده کنین.

اگه می خواین با دکتر سایت مشورت کنین، اینجا کلیک کنین.

اگه می خواین با کارشناسان تغذیه سایت درباره رژیمای غذایی مشورت کنین، اینجا کلیک کنین

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *