آوریل 9, 2020

اثر ویتامین D بر توانایی ذهنی سالمندان | سالمندان

<>

 

کارکرد ادراکی- شناختی با آزمایش توانمندی مغز بر مدیریت و به کار گیری اطلاعات واسه ایجاد رابطه با محیط و انجام فعالیتهای روزمره تعیین می شه. کاهش کارکرد شناختی در بیشتر سالخوردگان، به عنوان جزئی از روند پیری کم کم اتفاق می افته. مریضی فراموشی یکی از عادی ترین بیماریهای مربوط به افزایش سن است. شناخت فاکتورهای تغذیه ای که ناتوایی ذهنی رو کم می کنه و به داشتن زندگی جداگونه سالمندان کمک می کنن، فواید زیادی واسه اقتصاد و سلامت عمومی جامعه داره.

طبق دلایل یافت شده بین اندازه ویتامین D و کارکرد شناختی رابطه مشخصی هست. مسیرهای سوخت و ساز ویتامین D در نواحی هیپوکامپوس و سرِبالم مغز (بزرگترین قسمت مغز و مسئول همه اعمال فیزیکی و ذهنی آدمیه) یافت و مشخص شدن. این نواحی در برنامه ریزی، پردازش و پرورش دادن رشته های عصبی نوین نقش دارن و این بیان کننده اهمیت نقش ویتامین Dدر روند ادراکی – شناختیه.

در مطالعه ای که روی بیشتر از هزار فرد ۶۵ تا ۹۹ ساله که تحت مراقبتهای خونگی بودن، انجام شد، محققان رابطه بین اندازه ویتامین D موجود در خون رو با تستای نورو سایکولوژی (روانشناسی اعصاب) آزمایش کردن.

افراد مورد آزمایش، طبق اندازه ویتامینD بدنشون به سه گروه تقسیم شدن: گروه دارای کمبود، مقادیر کم و کافی ویتامین. فقط ۳۵ درصد افراد اندازه کافی ویتامین D رو داشتن. این افراد نسبت به دو گروه دیگه کارکرد ذهنی بهتری در آزمایشات از خود نشون دادن، این بهبود کارکرد ذهنی مخصوصا در کارای اجرایی مانند انعطاف پذیری شناختی، درک و دلیل آوردن، قابل مشاهده بود.

نکته عملی: با بالا رفتن سن، به دلیل کم شدن اندازه ۷- دهیدر وکلسترول در پوست، تولید ویتامین D هم کمتر شده و میشه توقع داشت که تا سن ۷۰سالگی تولید اون تا ۷۵% کم بشه. با در نظر گرفتن نقش این ویتامین در توانایی ذهنی سالمندان، به نظر می رسه به خاطر پیشگیری از فراموشی، مصرف مقادیر کافی روزانه ویتامین D و روبرو شدن با نور آفتاب واسه افراد سن و سال دار لازمه.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *