جولای 10, 2020

اثر ورزش در طول عمر | ورزش

اثر ورزش در طول عمر

همیشه داشتن دست کم فازایش سن واسه عمر طولانی همراه با سلامتی از رویاهای هر انسانی می تونه باشه.ورزش کردن همیشگی همراه با برنامه دقیق می تونه این رویا رو دردسترس همه بذاره.

طبق تحقیقات انجام شده از طرف کارشناسان ورزش همیشگی و متعادل هفت سال به طول عمر افراد اضافه می کنه.

 ورزش معمولی و ساده طی روز، علاوه بر سرحالی و نشاط نه فقط می تونه شما رو از دچار شدن به نارساییای قلبی ایمن کنه، بلکه طول عمر بیشتری رو واسه شما تضمین می کنه.

هرچند تا حالا تحقیقات و مطالب زیادی درباره اثر ورزش در سلامتی آدم انجام و جفت و جور شده، اما با این وجود هنوز بطور دقیق اندازه اثر ورزش بر روی طول عمر، مخصوصا وقتی که قلب آدم دچار مشکل می شه؛ بخوبی مشخص نیس.

اما نتیجه آخرین تحقیقات انجام شده در این مورد ارائه شد. در این تحقیقات گروهی از افراد بالای ۵۰ سال در مرکز تحقیقات قلب فرامینگهام (Framingham) مورد آزمایش قرار گرفتن. جامعه بررسی شده در این تحقیق بیشتر از ۲۵۰۰ نفر بود.

این تحقیق که از ۴۶ سال پیش شروع شده نشون میده پس از نرمال کردن فاکتورهایی مانند کشیدن سیگار، بیماریهای خاص و بقیه فاکتورهای مهم؛ اون دسته از آدمایی که از سن ۵۰ سالگی واسه سلامت خود، بطور دائم ورزشایی ساده انجام می دادن نسبت به افراد ساکن؛ بطور متوسط ۱.۳ سال بیشتر عمر کردن و دست کم ۱.۱ سال دیرتر به مریضی قلبی دچار شدن.

نتیجه جالبتر اینکه در آدمایی که ورزش رو خیلی جدی تر دنبال می کردن و تمرینات شدیدتر و طولانی تری انجام می دادن؛ اقلآ ۳.۵ سال بیشتر از افراد عادی عمر کرده و نارساییای قلبی ۳.۲ سال دیرتر به سراغ اونا رفته.

دکتر اسکار فرانکو (Oscar H. Franco) از دانشگاه پزشکی Erasmus MC در هلند، عضو این تیم تحقیقاتی میگه :

تحقیقات ما نشون میده که دنبال کردن یه برنامه ورزشی در زندگی از موثر ترین روشها واسه سلامتی و طول عمره."

هم اینکه تو یه تحقیق در رابطه، محققان برسی کردن که راهنماییای پزشکان واسه انجام ورزش چقدر روی بیماران اثر داشته. در این تحقیق ۴۹۲ نفر از افراد سالم که فعالیت بدنی نداشتن و سن اونا بین ۳۰ تا ۶۹ بوده شرکت کردن. براساس اطلاعات بدست اومده همه اونا کمتر از میزانی که دکتر واسه اونا تجویز کرده به ورزش پرداخته ان. دکتر میشل پری (Michael G. Perri) از دانشگاه فلوریدا میگه : خط قرمز هنگامیه که یه دکتر به مریض میگه ورزش کن، اونا بیشتر تلاش می کنن با دارو مشکلات رو حل کنن و با احتمال خیلی کم اینجور تجویزی می کنن. اما با این وجود مردم کمتر از ۶۰ درصد پیشنهادای ورزشی پزشکان رو جدی می گیرن و به اونا عمل میکنن."

"نکته مهم اون هستش که همه پزشکان باید بشدت بیماران خود رو به انجام فعالیتای بدنی طولانی و همیشگی دعوت کنن تا بیماران از امتیازات سلامتی اون بهره گیرند." در آخر گزاش فوق اومده که دست کم باید نیم ساعت در روز با سرعت زیاد پیاده روی کرد تا سلامتی، بدن آدم رو واسه زندگی خود انتخاب کنه.

سوزوندن لایه های کلفت چربی دور و بر شکم و پهلوها کار آسونی نیس در بسیاری از موارد سخت ترین رژیمای غذایی هم نمی تونه به سوختن این چربی کمک کنه و با کوچیک کردن شکم این چاقی موضعی آزاردهنده رو برطرف کنه اما ورزش می تونه راه حلی اثر داشته باشه. با ورزش می تونیم از ذخیره شدن چربی در شکم و پهلوها جلوگیری کنیم و چربیای ذخیره شده رو کم کم و در دراز مدت بسوزونیم و به اندامی متناسب برسیم . پزشکان ورزش رو تنها راه حل موثر واسه غلبه بر چاقیای موضعی می دونن.یکی از تمرینای بسیار عادی واسه کوچیک کردن شکم و سوزوندن چربی پهلوها و کمر آشنا از این قراره .این تمرینای پیشنهادی اگه درست و بدون اشتباه انجام شه خیلی خوب جواب میده و تموم عضلات شکم ، پهلوها و پشت رو فعال می کنه با این حال بیشترین فشار به شکم و پهلوها وارد می شه، اما قبل از انجام این تمرین به چند نکته توجه داشته باشین.

۱- اگه زیاد ورزش نمی کنین و بدن و عضلات شما خیلی به ورزش عادت نداره باید تمرین رو تو یه مدت کوتاه بین ۵ تا ۷ دقیقه تموم کنین و واسه هر حرکت تکرارهایی محدود داشته باشین پس از یه ماه می تونین مدت تمرین رو به ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برسونین و تعداد تکرارها رو افزایش بدین.

۲- تلاش کنین در شروع اولین تمرینا سرعتی متعادل داشته باشین اما کم کم سرعت انجام حرکات رو بیشتر کنین اما همیشه مراقب باشین حرکت رو درست و بدون اشتباه انجام بدین چون در طول تمرین قسمتای جور واجور شکم تحت فشار گذاشته می شه. اگه در انجام حرکات اشتباه کنین این احتمال هست که فقط بخشی از عضلات شکم در تمرین شرکت کنه.

۳-  کوچیک کردن شکم حتی با این تمرین بدون یه رژیم غذایی مناسب ممکن نیس . رژیم غذایی کم چربی و مصرف غذاهای کم حجم در چند نوبت غذایی در بازدهی این تمرین بسیار موثره.
حرکت اول: بالا کشیدن زانوها در حالت نشسته

در این تمرین عضلات پایینی شکم فعال می شن و در کل فشار زیادی به عضلات شکم وارد می شه. روی یه نیمکت کوتاه بشینین. پاها رو به هم بچسبونین و مقابل بدن دراز کنین. در این حالت پاها تقریبا صاف هستن. زانو کمی خم می شه و پاشنه ها با زمین تماس ناچیزی دارن. بالا تنه رو صاف کنین و با دو دست به نیمکت تکیه بدین و تو یه حرکت زانوها رو خم کرده اونا رو به طرف جلو بکشین و به سینه بچسبونین. در این نقطه عمل بازدم رو انجام بدین و بعد به موقعیت شروع برگردین و حرکت رو تکرار کنین.حرکت شما باید سرعتی متعادل داشته باشه. به این ترتیب در طول اجرای حرکت فشاری ثابت به عضلات شکم وارد می شه.این حرکت رو در اولین روزای تمرین تا جایی که می تونین (بیشترین حد ۸ بار) در ۲ ساعت تکرار کنین. اما کم کم تعداد تکرارها و ساعتا رو افزایش بدین. ۴ ساعت ۱۲ بار مناسب است .
حرکت دوم: چرخش بالاتنه وایس تاده

این حرکت در سوزوندن چربیایی که در پهلوها ذخیره شده موثره و در باریک شدن کمر به شما کمک می کنه. اما در کنار اون به حد کافی عضلات شکم رو هم تحت فشار میذاره، صاف وایسید. پاها از هم فقط چند سانتیمتر فاصله دارن. میله رو از پشت روی شونِه بذارین و با دو دست دو سر اون رو بگیرین. بعد در حالی که پایین تنه به طور کامل ثابت است با انقباض کامل عضلات شکم به تناوب بالا تنه رو به چپ و راست بچرخونین.


اثر ورزش در طول عمر

۲/۵

۵

منبع : emam-honar-dez.com – / ف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *