جولای 10, 2020

اثر ورزش بر فعالیت مغزی | بیماری

ورزش فقط واسه سلامت قلب و کنترل وزن شما به درد بخور نیس، بلکه توانایی ذهنی و هوش شما رو هم تقویت می کنه. تحقیقات نشون دادن که ورزش واسه مغز هم خیلی خوبه و بر خلق و خو، پُر انرژی بودن، هوشیاری و احساسات خوب شما بسیار موثره. هم اینکه فعالیت بدنی واسه بهبود مشکل بیش فعالی و نبود تمرکز ذهنی کودکان هم خیلی خوبه. یافته های تحقیقات گذشته نشون داده کودکانی که قبل از رفتن به سر کلاس درس ۱۵ تا ۴۵ دقیقه می دوند و فعالیت بدنی دارن، اندازه جنب و جوش و بی قراری اونا در کلاس درس به نصف کم میشه. در بیشتر افراد اخلاق و رفتار ۲ تا ۴ ساعت پس از ورزش صاف و آروم می مونه.

چگونگی تاثیر ورزش در تقویت مغز:

ورزش بر نواحی خیلی از دستگاه عصبی و ترشح مواد شیمیایی خوشحال کننده ای مانند سروتونین و دوپامین موثره که نتیجه این در آخر ما رو آروم و خوشحال و راضی می کنه. یعنی دیگه اگه نمی خواین منتظر بمونین تا احساسات خوب واسه شما پیش آیند، خودتون می تونین با ورزش کردن به استقبال اونا برید و خود رو خوشحال کنین. وقتی شخصی ورزش کنه این باعث می شه که بهتر فکر کنه و کارکرد بهتری داشته باشه و روحیه بهتری پیدا کنه. شما با ورزش سیستم اعصاب و کارکرد خودتون رو به وضعیت بهتری می رسونین.    

تاثیر ورزش بر بهتر شدن افسردگی:

همونجوریکه ذکر شد ورزش علاوه بر کمک به سلامت قلب و عضلات و برطرف کردن چاقی و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون، بر بهتر شدن خلق و خو و تقویت اعصاب هم بسیار موثره. امروزه آسیب افسردگی روند رو به رشدی مخصوصا در جوامع شهری پیدا کرده و خیلی از افراد دپرس به پُرخوری و تنها شدن روی میارن و تبدیل به انسانایی چاق، دپرس و منزوی می گردن و سلامت خود رو به خطر میندازن. در نقطه مقابل بعضی از افراد دپرس هم ممکنه اشتها به غذا خوردن رو از دست بدن و دچار مشکلات جسمی و عصبی شن.

همه میدونیم که افسردگی دچار مشکل کننده فعالیتامون هستش چون که افسردگی حافظه و کارایی فرد رو مورد خطر قرار میده. در حالی که اگه شما بتونین روان خود رو کنترل کنین می تونین به آرامش و تمرکز ذهنی و حافظه خوب دست پیدا کنین. تحقیقات نشون دادن که ورزش و فعالیت بدنی در کاهش عصبانیت، خستگی، استرس و افسردگی بسیار به درد بخور واقع می شن. جالبه بدونین تازگیا مطالعه ای روی ۱۵۰ فرد با سن ۵۰ سال و بالاتر که افسردگی در اونا تشخیص داده شده بود انجام شد.  در این مطالعه آدما به ۳ گروه درمانی تقسیم شدن و واسه اونا هر کدوم از روشای ورزش و فعالیت بدنی یا مصرف داروی ضد افسردگی سرترالین با نام تجاری زلفت(Zoloft) و یا ترکیب هر دو؛ یعنی ورزش و دارو، به مدت ۴ ماه  تجویز شد. 

پس از پایان ۴ ماه هر سه گروه احساس بهتری داشتن. ولی محققان تحقیق رو رها نکردن و ۶ ماه بعد دوباره افراد رو بررسی کردن و دیدن که برگشت مریضی افسردگی در  آدمایی که از راه ورزش واسه درمان استفاده می کردن آشکارا کمتر از گروه های مصرف کننده دارو یا مصرف کننده همراه دارو و ورزش بود. به نظر می رسه مصرف دارو به موازات ورزش موجب خراب کردن اثرات به درد بخور ورزش می شه. بر این پایه ورزش می تونه یه روش درمانی واسه شکلای جور واجور افسردگی باشه.

پس توجه به این نکته مهمه که ورزش و فعالیت بدنی می تونه اضطراب و عصبانیت رو واسه چند ساعت پس از ورزش کم کنن. بر همین پایه قبل از اون که افسردگی به سراغ شما بیاد ورزش رو در برنامه خود بذارین. البته ورزش نباید شدت زیادی داشته باشه و خود موجب فشار آوردن به شما شه بلکه باید ملایم و فرح بخش باشه.

روش درست ورزش کردن واسه تقویت مغز:

واسه تقویت مغز پیشنهاد به انجام ورزشای با شدت ملایم تا متوسط می شه. البته روزانه ۸ تا ۱۲ دقیقه تعریق و ورزش با شدت زیاد(۶۰ درصد از سرعت ضربان قلب) واسه تقویت مغز خوبه. ولی مابقی فعالیت بدنی روزانه بهتره از فعالیتای سبک تر باشه تا به فرد ورزش کننده فشار و تنش وارد نشه. هم اینکه پیشنهاد می شه به جای یه جلسه فعالیت بدنی شدید بهتره فعالیت بدنی رو در دو نوبت انجام بدین. مثلا ۲۰ تا نیم ساعت در صبح شنا یا ورزش کنین و بعد در شب به پیاده روی بپردازید. شما می تونین ورزش و پیاده روی رو درزمان روز تقسیم کنین و لازم نیس تو یه نوبت با ورزش زیادتر از اندازه، خودتون رو خسته و کوفته کنین.

پیشنهاد می شه که دست کم واسه سه روز در هفته روزی نیم ساعت رو به فعالیت بدنی ملایم مانند نرمش، پیاده روی و گردش یا شنا بپردازید. البته پیشنهاد بهتر نیم الی یه ساعت فعالیت بدنی واسه ۵ روز در هفته س، که در آخر بسیار به درد بخور تره ازآن که هر روز فعالیت بدنی و ورزش داشته باشین. اگه واقعا مایلین تلاش بیشتری رو واسه سرحال بودن و تقویت مغز و جسم خود انجام بدین می تونین واسه ۵ تا ۶ روز در هفته روزی دقیقه به ورزش و پیاده روی بپردازید. بیشتر ما می تونیم روزی نیم ساعت پیاده روی رو در بین مشغله ها و کارای روزمره خود بگنجانیم اما مهم اون هستش که انگیزه ورزش کردن رو داشته باشیم.

شما می تونین از طیف خیلی از ورزشا و نرمشا واسه تقویت مغز و اعصاب خود بهره مند شید از جمله: بازی با توپ(مثل فوتبال، بسکتبال، تنیس و…)، شنا، دویدن ملایم، پیاده روی، نرمشای کششی و قدرتی ملایم، یوگا، مدیتیشن، تمرینات هوازی، وزنه برداری سبک و چیزای دیگه ای به جز اینا.

پس پیشنهاد پایانی اون هستش که بسته به امکانات و موقعیت خود چند نوع فعالیت بدنی رو انتخاب کنین و اونا رو به برنامه روزانه خود اضافه کنین و از امتیازات ورزش و فعالیت بدنی نه فقط واسه کنترل وزن و پیشگیری از بیماریای قلبی و عروقی بهره ببرین بلکه از منافع اون روی مغز خود هم بهره مند شید.

واسه مشاهده سایت دکتر فرشچی می تونین به نشانی اینترنتی مراجعه کنین.

اگه می خواین با پزشکان سایت مشورت کنین، اینجا رو کلیک کنین. 

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *