آوریل 9, 2020

اثر نواختن موسیقی بر عملکرد مغز! | بیماری

آدمایی که ساز موسیقی می نوازند، ذهنای تیزتری دارن…
تحقیقات جدید نشون دهنده اون هستش که خطر بروز زوال عقل به وجود اومده به وسیله افزایش سن یا مریضی در آدمایی که موسیقی می نوازند، کمتره.

محققان دانشگاه «سنت اندروز» فهمیدن آدمایی که ساز موسیقی می نوازند، ذهنای تیزتری دارن و سریع از دیگرانی که اهل موسیقی نیستن، متوجه اشتباهات شده و می تونن اونا رو اصلاح کنن. محققان در این مطالعه واکنشای مغزی و رفتاری موسیقیدانای آماتور رو با آدمایی که اهل موسیقی نبودن در زمان انجام کارای ذهنی ساده مقایسه کردن.

این یافته ها نشون داد نواختن ساز موسیقی حتی در متوسط ترین سطوح، توانایی فرد رو واسه تشخیص خطاها و تنظیم واکنشا، موفقیت آمیزتر می کنه.

«اینز جنتچ» روانشناس مجری این تحقیقات، گفت: این مطالعه نشون میده حتی متوسط ترین سطوح فعالیت موسیقیایی می تونه واسه کارکرد مغز به درد بخور باشه. ایشون اعلام کرد: این یافته ها می تونه معانی مهمی داشته باشه چون که فرایندهای موثر در بهبود کارکرد مغزی به وجود اومده به وسیله موسیقی نوازی، در بین اولین فرایندهاییه که تحت تاثیر پیری و هم اینکه تعدادی از بیماریای روحی مانند افسردگی قرار میگیره. این پژوهشگر اضافه کرد: این تحقیقات نشون دهنده اون هستش که فعالیت موسیقیایی می تونه به عنوان مداخله های موثری واسه کنه، متوقف و حتی برعکس سازی نابودی عقلی به وجود اومده به وسیله مریضی یا افزایش سن در کارکرد ذهنی باشه.

محققان قبل از این اثرات داشتن یه رژیم غذایی مناسب، ورزش کردن، مطالعه و حل جدول کلمات متقاطع رو در پیشگیری از زوال عقل موثر دونسته بودن.

منبع : مهر

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *