جولای 10, 2020

اثر مواد مخدر بر مغز : الکل و کافئین | هروئین و ئین | فلاکا | اکستازی و ماریجوانا | بیماری

: اثر مواد مخدر روی مغز

دنیایی که ما در اون زندگی می کنیم، پر از حسای عجیب و هیجان انگیزه. هر کسی می تونه با در نظر گرفتن رویدادهای زندگی شخصی، یکی از اونا رو تجربه کنه. شادی، غم، خستگی و یا راحتی، از جمله احساساتی هستن که ما بیشتر با اونا مواجه هستیم. اما واسه داشتن اینجور مواردی، همیشه هم نیاز به پیش اومدن اتقاقات جور واجور نیس و میشه اونا رو به روشای دیگری هم تجربه کرد.

مواد شیمیایی و خوراکی زیادی در دنیا وجود دارن که هر کدوم می تونن تاثیر خاصی روی بدن ما دارا باشن. بعضی وقتا با مصرف یه قرص، تموم دردها فراموش می شه و احساس خوبی به ما منتقل می شه. از جمله اونا میشه به مواد مخدر اشاره کرد که اثرات داغون کننده ای روی بدن دارن.

اثر مواد مخدر بر مغز

ماریجوانا

وقتی که ماده فعال ماریجوانا یعنی «THC» به مغز می رسه، این عضو هورمون دوپامین رو آزاد می کنه و به خاطر همین، احساس خوبی به ما دست میده. این همون ماده ایست که هنگام انجام کارای لذت بخشی مانند غذا خوردن، در بدن ما ترشح می شه. همین امر می تونه در بعضی موارد به بدن ما آسیب بزنه. اگه زیادتر از اندازه احساس رضایت به شما دست دهد، ممکنه دیگه احساسات خوب رو کمتر حس کنین.

قارچای جادویی

تحقیقات تلاش می کنن که این نوع قارچا انگار مثل روانگردانا عمل میکنن. اونا فعالیتای همیشگی مغز رو تغییر داده و ارتباطات جدیدی میان قسمتای جور واجور برقرار میسازن. این اتصالا، حسای جور واجور رو با همدیگه ترکیب می کنن و باعث می شن که همه چیز به هم بریزه. اونا بدون ضرر هم نیستن و می تونن اضطرابای زیادتر از اندازه و یا توهمات خطرناک رو به همراه دارا باشن.

الکل

مثل دیگر مواد، مشروبات الکلی هم انتقال دهنده های عصبیِ کنترل کننده فکر و رفتار رو تغییر میدن. الکل با متوقف کردن این پیام رسانای محرک، قدرت تفکر، سرعت تنفس و اندازه ضربان قلب ما رو کم می کنه.

به نظر می رسه این موارد، انرژی ما رو زیاد می کنن. این ماده، پیام رسانای بازدارنده که معمولا باعث آرامش هستن رو تقویت می کنه. هم اینکه، مقداری ماده دوپامین هم آزاد می شه که قبلا درباره اون توضیح دادیم.

هروئین

مغز ما، هروئین رو به مورفین تبدیل می کنه. این آرامش رو داره و گیرایی مواد مخدر نامیده می شه و چگونگی درک ما از درد رو تغییر میده. واسه همینه که افراد بعد از تزریق اون، احساس سرخوشی زیادی دارن. به دلیل اون که سلولای مغز هم دارای این ویژگی هستن، مصرف زیادتر از اندازه می تونه توقف تنفس، آسیب به مغز، رفتن به کما و مرگ رو به همراه داشته باشه.

مواد مخدر کم کننده درد

تحقیقات گذشته تلاش می کنن که میان هروئین و داروهایی مانند ویکودین و اکسی کانتین، رابطه هست. گزارشا نشون دهنده اون هستن که این داروها در بعضی موارد به جای هروئین استفاده میشن، چون همون احساس رو به مغز منتقل می کنن.

کافئین

کافئین رو میشه پرمصرف ترین ماده روان گردان جهان دونست. این ماده سامانه عصبی مرکزی رو تحریک کرده و به این وسیله، انرژی و سطح هوشیاری ما رو زیاد می کنه. آزاد شدن آدرنالین هم از دیگر اثرات کافئین است که می تونه باعث افزایش اضطراب شه. این ماده به وسیله کارکرد مشابهش با ملکولی به نام «آدِنوسین»، به ما کمک می کنه.

اسید دالای لاما

این ماده مثل قارچای جادویی واسه شما توهم بوجود میاره و یه تیکه از مغز که حالات ما رو کنترل می کنه رو تحت تاثیر قرار میده. هم اینکه، بخشایی که عکس العمل در برابر استرس رو کنترل می کنن هم دچار تغییر می شن. مصرف اون می تونه هر گونه توهم مانند دیدن مرگ خود رو به همراه داشته باشه.

فلاکا

به خاطر نوین بودن این ماده، محققان هنوز درباره چگونگی تاثیرگذاری اون روی مغز مطمئن نیستن. الان، تنها میشه روی ترکیبات فلاکا مانند آمفتامین و آکا ایرانئین مانور داد. این مواد باعث رهاسازی دو هورمون می شن: دوپامین که احساس خوبی رو به بدن میده و نوراپی نفرین که ضربان قلب رو زیاد کرده و ما رو حواس جمع نگه می داره.

وابستگی که به وسیله مواد مخدر نامبرده ایجاد می شه، می تونه به سوء به کار گیری اون برسه. مصرف زیادتر از اندازه اون، عصبانیت، پارانویا، توهم و حس خشونت رو داره.

اکستازی

مصرف این ماده، کارکرد دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین رو تقویت می کنه. این موارد، نقشی اساسی در کنترل رفتار ما اجرا می کنن. افزایش سروتونین می تونه عامل تموم رفتارای عجیب مصرف کنندگان باشه. استفاده زیاد و یا کم از این ماده، به مغز آسیب می رسونه. آدمایی که اونا رو به صورت طولانی استفاده می کنن، در یادگیری و قدرت حافظه دچار مشکل می شن.

آکا ایرانئین

تزریق، دود کردن و یا هر نوع مصرف، این ماده رو وارد جریان خون کرده و اونو به مغز میرسونه. رها سازی مقدار زیادی دوپامین، باعث می شه که احساس خوبی به مصرف کننده دست دهد. تاثیر اون به اندازه ای زیاده که بعضی آزمایشگاها، از اون واسه نابود کردن حیوانات استفاده می کنن. این ماده بخشای اصلی حافظه رو تحت تاثیر قرار میده و به خاطر همین اعتیاد آوره.

تو یه آزمایش، در اثر مصرف همیشگی آکا ایرانئین، سلولای بخشی از مغز موشا که روی اراده کردن و بازدارندگی موثر هستن، دچار تغییر شدن. هر چی مصرف بیشتر باشه، تمایل واسه برگشت هم افزایش پیدا می کنه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *