جولای 10, 2020

اثر مقادیر اندک آلاینده ها بر سلامت انسان | بیماری

: اثر مقادیر کم آلاینده ها بر سلامت آدم

اگه از اون دسته آدمایی هستین که برخلاف داشتن تغذیه سالم و فعالیت بدنی مرتب، بازم احساس سلامتی نمی کنین، دلیل اصلی اون «آلودگی هوا» است.

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طبق تحقیقات نوین که یافته های اون در مجله FASEB منتشر شده، در این جور موارد مشکل اصلی نوع تغذیه یا اندازه فعالیت و جنب و جوش بدنی نیس بلکه مقصر اصلی آلاینده هایی هستن که ممکنه همراه مواد خوراکی بلعیده شن و نقش مهمی در کاهش سطح سلامت جسمی و روانی دارن.

این مطالعه به بررسی دوباره راه های تشخیص خطرات مخصوصا در مواردی پرداخته که آدم در برابر مقادیر کمی از هزاران ترکیب و ماده شیمیایی قرار میگیره. در نتیجه اثرات واقعی ترکیب این آلودگیا بر سلامت آدم باید مورد آزمایش دقیق قرار گیرند.

«بریجیت ماگورس باتیستونی» یکی از محققان حاضر در این مطالعه از انستیتو ملی تحقیقات سلامت و پزشکی فرانسه (INSERM) ضمن بیان مطلب فوق اضافه کرد: در واقع یه آلاینده در صورت ترکیب با بقیه آلاینده ها می تونه اثرات مختلفی بر سلامت آدم داشته باشه.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس دیلی، یافته های این مطالعه نشون میده ترکیبی از آلاینده ها دلیل کاهش فعالیت استروژن در کبد شده و دلیل افزایش ترشح آنزیمی می شه که مسئول مستقیم حذف استروژنه.

در این مطالعه رو شد که بر خلاف زنان در مردانی که در برابر ترکیبی از آلاینده ها قرار گرفتن به سیستم تحمل انسولینی اونا آسیبی وارد نشد اما با این حال مردان در کبد خود دچار بعضی تغییرات مربوط به تجزیه و جابجایی کلسترول شدن.

مطالعه حاضر این فرضیه رو که آلاینده ها عامل بروز بیماریای طولانی متابولیسمی و دیابت هستن، قوت می بخشه.

«جرالد ویزمن»، سردبیر مجله FASEB هم میگه: این گزارش تاییدی بر این باور قدیمیه که آلودگی هوا واسه آدم نتیجه مریضی زایی داره.

این مطالعه در عین حال نشون میده که وقتی حتی مقدار کمی از آلودگیای بی خطر با هم ترکیب شن، می تونن اثرات جدی و خطرناکی بر سلامت همه مردم داشته باشه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *