آگوست 11, 2020

اثر مخرب جرم گیری بر مینای دندان | بیماری

اثر داغون کننده جرم گیری بر مینای دندون

بیشتر افراد می گن که جرم گیری موجب تحلیل مینای دندون و در آخر افزایش خطر پوسیدگی اون می شه. دلیل ایجاد این تصور اینه که پس از جرم گیری …

جرم گیری به مینای دندون آسیب میرسونه!؟

این جمله ایه که عموم آدما به اون باور دارن و به خاطر همین بر خلاف پیشنهاد دندانپزشکان، از این عمل دوری می کنن. بیشتر افراد بر این باورند که جرم گیری موجب تحلیل مینای دندون و در آخر افزایش خطر پوسیدگی اون می شه. دلیل ایجاد این تصور اینه که پس از جرم گیری، حساسیت دندون ها زیاد می شه. حساسیت دندون که در قسمت عاج اون حس می شه، به معنی درد و یا تیر کشیدن دندانا پس از خوردن غذا و مایعات سرد و گرم و  یا حتی تنفس دهانیه.

اما دلیل این حساسیت پس از جرم گیری به این دلیله که در واقع وقتی که جرم روی دندانا تشکیل می شه، لایه ای روی دندانا قرار گرفته و اونو از تحریکات سرما و گرما حفظ می کنه. به هنگام جرم گیری این لایه ورداشته می شه و حساسیت به سرما و گرما در دندانا اتفاق می افته و این تصور غلط رو به وجود می آورد که مینای دندانا در اثر جرم گیری ضعیف شده. حالا خوبیش اینه این حساسیت دائمی نیس و کم کم رفع می شه. این نکته رو باید بدونین که لوازم جرم گیری قادر به سایش دندون نیستن و هیچ ضرری به همراه ندارن.

اصلا به چه دلیل باید جرم گیری کنیم؟

جرم گیری واقعا نابود کردن پلاکای موجود در لثه ها و دندون هاست و یکی از اقدامات دندونپزشکی لازم هستش. چون این پلاکا با مسواک از بین نمی رن و از اونجایی که جسم خارجی و مزاحم  روی دندانا هستن در دراز مدت موجب تحلیل لثه ها و آسیبای دندانی می شن.

در آخر پیشنهاد می کنیم که از خمیر دندون ها یا پودرهایی که به عنوان اجناس جرم گیری معرفی می شن، بدون تجویز دندانپزشک استفاده نکنین، چون این اجناس بیشتر شامل مواد ساینده و اسیدی هستن و موجب آسیب به مینای دندون می شن. جرم گیری یه اقدام درمانی تخصصیه و باید حتما به وسیله دندانپزشک انجام شه.

 


اثر داغون کننده جرم گیری بر مینای دندون

۵/۵

۶

منبع : Seemorgh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *