آوریل 9, 2020

اثر قهوه بر سلامت زنان | تغذیه سالم


تازه ترین تحقیقات نشون مى دهد، مصرف قهوه خطر دچار شدن به سکته هاى مغزى رو در زنان کاهش مى دهد. هم اینکه پزشکان اعلام کردن استفاده متعادل از مواد کافئین دار واسه زنان باردار خطرساز نبوده و منتهی به سقط جنین و زایمون زودرس نمیشه و هم کافئین شانس ایجاد سرطان تخمدان و رحم در زنان رو کم می کنه. 


کارشناسان مى می گن به نظر نمى رسد این مزیت ناشى از نوشیدن قهوه، ربطى به کافئین داشته باشه چون یافته های مشابه در کاهش خطر دچار شدن به سکته هاى مغزى، در کسانى که چاى و دیگه نوشیدنی هاى حاوى کافئین مصرف مى کنن، مشاهده نشده.

به گفته اونا تصور مى رود پیامدهاى مثبت بهداشتى نوشیدن قهوه به ماده آنتى اکسیدان در این نوشیدنى مربوط باشه که موجب کاهش التهاب و بهبود کارکرد عروق مى شه.

با در نظر گرفتن عواملى مثل مصرف دخانیات محققان تاکید مى ورزند زنان سالمى که روزانه ۲ تا ۳ فنجون قهوه کافئین دار مى نوشند، به طور میانگین ۱۹ درصد کمتر از دیگر زنان گرفتار به سکته مغزى مى شن.

نوشیدن چهار فنجون قهوه یا بیشتر در روز هم خطر سکته مغزى رو تا ۲۰ درصد کاهش مى دهد. یافته های تحقیقات نشون داده، این اثرات مثبت نوشیدن قهوه، فقط در افراد سالم بروز مى کنه.

یعنی کسانى که از عوارضى مثل بى خوابى، اضطراب، پرفشارى خون و نارسایى هاى عروقى رنج مى برند، باید حواس جمع باشن که مصرف قهوه ممکنه شرایط اونا رو خیلی بد تر کنه.

یافته های تحقیقات جدید درباره مصرف قهوه واسه زنان باردار

پزشکان اعلام کردن استفاده متعادل از مواد کافئین دار واسه زنان باردار خطرساز نبوده و منتهی به سقط جنین و زایمون زودرس نمیشه.

طبق تحقیقات انجام شده به وسیله یکی از دانشگاه های آمریکا، استفاده متعادل از کافئین خطر سقط جنین و یا زایمون زودرس رو در زنان باردار افزایش نمیده.

به گفته دکتر "بارات" از استادان این دانشگاه، وقت اون هستش که خیلی راحت بگیم هیچ مشکلی واسه مصرف قهوه در دوران بارداری وجود نداره.

کلا مصرف روزانه ۲۰۰ میلی گرم کافئین که در حدود ۱۲ اونس اون تو یه فنجون قهوه هست، باعث سقط جنین و یا زایمون زود رس نمی شه. محققان اطمینان دادن مصرف ۲۰۰ میلی گرم کافئین در روز خطر بارداری رو افزایش نمیده.

کسانى که از عوارضى مثل بى خوابى، اضطراب، پرفشارى خون و نارسایى هاى عروقى رنج مى برند، باید حواس جمع باشن که مصرف قهوه ممکنه شرایط اونا رو خیلی بد تر کنه.

تحقیقات جدیدی که روی هزار زن باردار انجام شده به بررسی سقط جنین در بانوانی که از مقادیر کم و متعادل و یا مقدار خیلی از کافئین در مراحل مختلفی از دوران بارداری خود استفاده کردن پرداخته.

طبق این بررسی خانمایی که روزانه بیشتر از ۲۰۰ میلی گرم کافئین مصرف می کنن نسبت به آنایی هستن که مقادیر کمتری از این ماده رو مصرف می کنن بیشتر در خطر قرار دارن.

حدود ۱۶ درصد بارداری ها در آمریکا به سقط جنین ختم شده و در حدود ۱۲ درصد کودکان هم با تاخیر متولد می شن.

براساس گزارش ایندین اکسپرس، با این حال تحقیقات جدید نشون میدن زنان باردار می تونن با خیال راحت از کافئین استفاده کرده و نگران مشکلات زایمون و مسائل مربوط اون نباشن.

مصرف زیاد قهوه و افزایش بی اختیاری ادراری در زنان

مصرف زیاد قهوه، احتمال بی اختیاری ادرار رو در زنان زیاد می کنه.

محققان دانشگاه آلاباما به این نتیجه رسیدن، زنائی که مصرف کننده اندازه زیادی کافئین هستن، ۷۰ درصد بیشتر از دیگر زنان به بی اختیاری ادرار گرفتار می شن.

بررسی این محققان نشون میده، مصرف روزانه سه فنجون قهوه یا بیشتر، مشکلاتی مانند مشکلات مثانه رو زیاد تر می کنه.

به گفته کارشناسان بیشتر از ۱۳ میلیون آمریکایی که بیشتر زنان هستن، از بی اختیاری ادرار رنج می برن و این مشکل در بارداری و هنگام زایمون، یائسگی، تغییرات هورمونی و سالمندی به دلیل ضعف عضلات لگن شدید شدن می شه.

منابع کافئین شامل قهوه، چای، نوشابه و بعضی از داروهاه.

رابطه مصرف قهوه با سرطان تخمدان

طبق گفته محققان آمریکایی انگار کافئین شانس ایجاد سرطان تخمدان در زنان رو کم می کنه. 

طبق گفته محققان آمریکایی به نظر می رسد که کافئین شانس ایجاد سرطان تخمدان در زنان رو کاهش می دهد. اثر کافئین در زنائی که از قرصای جلوگیری از بارداری و یا داروهای هورمونی پس از یائسگی استفاده نمی کنن بیشتره. به گفته محققان با افزایش مصرف کافئین یا نوشیدنیای شامل کافئین خطر سرطان تخمدان کاهش می یابد. هر ساله در سرتاسر جهان۱۹۰۰۰۰ مورد جدید سرطان تخمدان روی می دهد که در سنین بالای ۵۰ سال شایع تره.

حتی با پیشرفت مریضی ممکنه، بیماران علائم ناچیزی داشته باشن و یا بدون علامت باشن. تحقیقات گذشته نشون داده بود که کافئین با کم شدن خطر سرطان تخمدان رابطه داره اما محققان گفته بودن که واسه مشخص شدن دلایل زیست شناختی این رابطه به تحقیقات بیشتری نیازه تا اثرات حفاظتی کافئین شناخته شه.

در این مطالعه ۱۲۱۰۰۰ زن ۳۵-۳۰ ساله بررسی شدن. محققان رابطه واضحی بین مصرف سیگار یا الکل با روی دادن سرطان تخمدان پیدا نکردن، با اینکه به نظر می رسد که سیگار احتمال به وجود اومدن نوع نادری از این مریضی رو افزایش می دهد.

هم اینکه مشخص شد که هرچه اندازه مصرف کافئین بیشتر باشه خطر ایجاد این مریضی کمتر می شه. مصرف قهوه بدون کافئین تاثیر واضحی نداشت. شاید مصرف کافئین خطر سرطان تخمدان رو کاهش می دهد و این تاثیر در زنائی که قبلا داروهای هورمونی مصرف نکرده ان بیشتره. واسه مشخص شدن کارکرد این تاثیر باید تحقیقات بیشتری انجام شه.

نوشیدن قهوه موجب کاهش خطر دچار شدن به سرطان رحم می شه

محققان ژاپنی اعلام کردن: براساس دستاوردی که اونا به دست آورده ان، نوشیدن روزانه قهوه به وسیله زنان موجب کاهش خطر ابتلای اونا به سرطان رحم می شه.

محققان ژاپنی گفتن، در جریان تحقیقات خود فهمیدن که خطر گسترش سرطان رحم در بین زنائی که روزانه دو فنجون و یا بیشتر قهوه می خورن، در مقایسه با زنائی که یک تا دو فنجون قهوه در هفته می خورن، به نصف می رسه.

محققان هم اینکه فهمیدن که نوشیدن قهوه با هورمونای جنسی زنان در ارتباطه و به طور رو بر یائسگی اونا تاثیر داره.

پروفسور کیوشی ایتو یکی از اعضای تحقیقاتی دانشگاه توهوکو گفت: ترکیبات جور واجور قهوه واسه کاهش خطر ابتلای آدما به سرطان، با همدیگه در رابطه هستن.

ایتو اضافه کرد: اگه این تیم ژاپنی بتونه این موضوع رو تعیین کنه که کدوم یکی از ترکیبات قهوه بزرگترین نقش رو در کاهش خطر دچار شدن به سرطان داره، کمک بزرگی در پیشگیری از بروز سرطان و درمان این مریضی می کنه.

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع:

پزشکان ایران

جام جم

مهر

شبکه خبر

دکتر سمیرا سرخوش- سیمرغ

*

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

  • مطالب در رابطه
  • ایزوفلاونا و نقش اونا در سلامت زنان یائسه
  • تغذیه مناسب و سلامت زنان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *