جولای 10, 2020

اثر ضدسرطانی قرص آسپیرین | بیماری

 

 

قرص آسپیرین در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. بعضی ها از اون وقتی که دچار سردرد شده ان استفاده می کنن، یه سریای دیگه هنگام سرماخوردگی. اما تازگیا محققان دانشگاه آکسفورد به کارکرد ضد سرطانی قرص آسپیرین فهمیدن.

اسم عادی اون آسپیرینه، اما در اصل این دارو از اسید استیل سالیسیلیک تشکیل شده. محققان بریتانیایی تحقیق درازمدتی درباره ی کارکرد ضد سرطانی آسپیرین انجام داده ان. پیتر راتول (Peter Rothwell) و تیم علمی اش به این نتیجه رسیده ان که اگه هر آلمانی به مدت چند سال روزی یه آسپیرین مصرف کنه، می توان هرساله از مرگ های سرطانی بیشتر از ۲۰ هزار نفر جلوگیری کرد. براساس گفته ی محققان، این اولین تحقیقیه که اثبات می کنه آسپیرین قادر به کم شدن اندازه مرگ و میر سرطانیه. ´

کاهش خطر مرگ سرطانی به اندازه ۲۰ درصد

محققان در این مورد ۸ تحقیق جداگونه انجام دادن که در اونا بیشتر از ۲۵ هزار نفر در دو گروه شرکت داشتن. یه گروه به مدت ۲۰ سال قرص آسپیرین مصرف کردن، اما گروه دیگه فقط از یه شبه دارو استفاده کردن. نتیجه اون بود که خطر سرطان در گروه اول به اندازه ۲۰درصد کم شد. قدرت تاثیر آسپیرین هم به مدت زمان به کار گیری اون و هم به سن شرکت کنندگان بستگی داشت. هر چی سن افراد بالاتر بود، تاثیر ضد سرطانی آسپیرین هم بیشتر می شد.

در عین حال شرکت کننده ای که بیشتر از ۵ سال قرص آسپیرین مصرف کرده بود، خطر مرگ سرطانی اون بیشتر از ۳۰در صد کاهش پیدا کرده بود. اما محققان می می گن که اندازه مرگ و میر سرطانی در کل کم شده. مثلا مرگ به وجود اومده به وسیله سرطان مری به اندازه ۶۰درصد، سرطان روده ی بزرگ ۴۰درصد، سرطان ریه ۳۰درصد و سرطان پروستات به اندازه ۱۰درصد کم شده.

مشکل این تحقیق

درسته که اثرات مثبت این تحقیق دراز مدت روشن هستن، اما با اینحال محققان در این مورد با احتیاط برخورد می کنن. محققان موسسه ی هماتولوژی و انکولوژی آلمان با اینکه از یافته های این نحقیق استقبال کرده ان، اما در عین حال از اون انتقاد هم می کنن. به گفته ی اونا یه مشکل بزرگ این تحقیق اون هستش که محققان دوز آسپیرین رو مشخص نکرده ان.

محققان دانشگاه آکسفورد خود هم در گزارشی به بعضی نارساییا در این تحقیق اعتراف می کنن. اونا می می گن که این تحقیق فقط واسه بیست سال پس از مصرف آسپیرینه. اما این که آسپیرین پس از بیست سال هم قادر به کاهش خطر مرگ و میر سرطانیه، هنوز مشخص نیس.

آسپیرین رقیق کننده ی خون

آسپیرین مثل ایبوبروفن و دیکلوفناک ضد عفونت در بدن عمل می کنه و در عین حال خون رو هم رقیق می کنه. این عملکردهای آسپیرین باعث می شن که از سکته جلوگیری کنه. اما رقیق شدن خون به وسیله آسپیرین می تونه باعث خون ریزی های شدید هم بشه. به خاطر همین محققان مطمئن نیستن که جلوگیری آسپیرین از سرطان بیشتر از خطر مشکلات به وجود اومده به وسیله اون هستش یا نه.

با اینحال یافته های، پیتر راتول می گوید که باید از مصرف زیادتر از اندازه آسپیرین دوری شه، اما ایشون در عین حال پیشنهاد می کنه که از یافته های این تحقیق در مقابله با سرطان بهره ورداری شه.

واسه پیشگیری از سرطان چقدر آسپیرین بخوریم؟

آسپیرین داروی پرمصرفیه که فواید و مشکلات جانبی مختلفی داره. یکی از فواید اون، پیشگیری ۲۵ درصدی از دچار شدن به سرطان شکم و رودهه.

اما مصرف جزیی آسپیرین به اندازه مصرف بالای اون، اثر ضد سرطانی داره؟ چقدر مصرف، می تونه این تاثیر رو داشته باشه؟ با در نظر گرفتن اثرات جانبی مصرف آسپیرین، دونستن جواب این سوال مهمه.

یه محقق انگلیسی با ۵ سال مطالعه پیگیر عادات مصرف آسپیرین در ۲۸۰۰ فرد گرفتار به سرطان و ۳۰۰۰ فرد سالم، به این نتیجه رسیده که مصرف روزانه ۷۵ میلی گرم آسپیرین، خطر دچار شدن به سرطان رو تا ۲۵ درصد کم می کنه. هم اینکه این اندازه مصرف، مشکلات جانبی بسیار کمی رو به دنبال داره.

به گفته این محقق، اگه همه آدمایی که در انگلستان زندگی می کنن، در سال ۲۰۰۷- ۱۳۸۶روزانه مقدار بسیار کمی آسپیرین مصرف می کردن، در آخرین آمارهای در دسترس از مبتلایان به سرطان مربوط به سال گذشته، از هر ۱۰۰۰۰۰نفر، ۱۶نفر به این مریضی گرفتار نمی شدن.

البته همه با این یافته های موافق نیستن. هنوز هستن دانشمندانی که این یافته رو باور نمی کنن.

اندرو چان از دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد که خود ۲۰ساله ۸۰۰۰۰ زن و ۵۰۰۰۰ مرد رو در مطالعاتش زیر نظر داره، عقیده داره تاثیر ضدسرطان به کار گیری آسپیرین وقتی رو می شه که روزانه دست کم ۳۲۵ میلی گرم از اون مصرف شه.

اما چیزی که همه پزشکان در مورد اونم عقیده ان، اینه که

منبع:chamranhospital.ir

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • اگه آسپیرین می خورید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *