آوریل 9, 2020

اثر صداها بر شنوایی راننده | بیماری

صدا در رانندگی از عوامل مضر مهمیه که می تونه اثرات سوء و نامطلوبی بر سلامت راننده داشته باشه. این صدا شامل تموم اصواتیه که به گوش راننده می رسه. چه این صدا مربوط به موتور خودرو باشه، چه بوق اون یا بوق بقیه خودروها، چه صدای کولر یا بخاری ماشین و چه صدای سیستم صوتی اون!

گوش همه آدما میتونه شدت هر صدایی رو تا مقدار و وقتی مشخص تحمل کنه و خراب نشه. شدت اصوات رو با واحدی به نام دسی بله. مثلا شدت صدای موتور یه هواپیمای جت حدود ۱۶۰ دسی بله. اگه کسی در برابر این مقدار صدا قرار بگیره، دچار پارگی پرده گوش و آسیب شدید سیستم شنوایی و هم کری دائمی می شه.

استانداردهای صدا بیشترین حد شدت صوتی رو که آدم می تونه به مدت ۸ ساعت تحمل کنه و به سیستم شنوایی اش آسیبی نرسه، ۸۵ دسی بل گفتن. همین استانداردها به ازای هر ۵ دسی بل افزایش شدت صوت، زمان تحمل افراد رو نصف می کنن. این مقدار فقط واسه حفظ سلامت سیستم شنواییه.

اما صدا اثرات بد دیگری بر بقیه انداما هم میذاره. معمولاً صدای داخل خودروها در حالی که کولر یا بخاری اونم روشن باشه، ممکنه به ۵۰ الی ۸۰ دسی بل برسه. این مقدار بسته به نوع ماشین و تکنولوژی ساخت اون فرق داره. در این وضعیت راننده در برابر آسیب به سیستم شنوایی خود نیس، اما با روشن کردن ضبط، صدای داخل به بیشتر از دسی بل می رسه که این مقدار صدا در مدت زمان ۴ ساعت می تونه به سلولای شنوایی فرد آسیبای شدیدی وارد کنه.

به خاطر همین در مسافرتایی که با خودرو انجام میشه، پیشنهاد می شه تموم طول راه رو به صدای بلند موسیقی گوش نکنین و بدترین حالت ممکن وقتیه که راننده واسه شنیدن موسیقی از هدفون در زمان رانندگی استفاده کنه. این وضعیت علاوه بر آسیب به سیستم شنوایی، با نشنیدن صداهای خارجی مثل بوق زدن ماشینا یا آژیر ماشینای خاص، راننده رو دچار خطر می کنه.

معمولاً شروع آسیبای شنوایی به جز در وقتی که راننده در برابر یه صدای شدید  یهویی مانند منفجر شدن باک بنزین در اثر تصادف قرار میگیره، یهویی نیس و درزمان زمان طولانی و به صورت طولانی اتفاق میفته که در مراحل اولیه به اون افت شنوایی موقتی می گن. اگه در این زمان راننده از وضعیت شنوایی خود باخبر شه، به طور قطع میشه از پیشرفت کاهش شنوایی جلوگیری کرد.

به خاطر همین رانندگان باید سالیانه واسه امتحان اندازه شنوایی خود به یه ادیولوژیست(شنوایی سنج) مراجعه کنن تا تو یه وقتی بسیار کوتاه از وضعیت شنوایی خود باخبر شن و در صورت کاهش شنوایی، به دکتر متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنن و در مورد وضعیت شنوایی خود با اون مشورت کنن.

محمدرضا میرغلامی

* مطلب در رابطه:

بیشتر از یه ساعت MP3 گوش ندین!

چه طور گوش زنگ می ز ند؟

عوامل ایجاد وزوز گوش 

کاشت حلزون شنوایی ، دستگاهی واسه کمک به ناشنوایان

درمان کودکان کم شنوا رو از دست ندین

راه های پیشگیری از کم شنوایی یا ناشنوایی کودکان

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *