آوریل 9, 2020

اثرات خود ارضایی بعد از ترک خودارضایی از بین می رود؟ | بیماری

بدیش اینه خیلی از افراد ، چه دختر و چه پسر هستن که به خودارضایی و یا استمناء عادت کردن.

: اثرات خود ارضایی بعد از ترک خودارضایی از بین میره؟

ترک خودارضایی,نامه ای درباره خودارضایی,راه های ترک خودارضایی,سوال درباره خودارضایی

نامه زیر در یکی از سایتای سوال و جواب دینی مطرح شده که به دلیل اهمیت قضیه، واسه شما قرار داده شده.

با سلام و خسته نباشین پسری هستم هفده سال سن دارم.۲ سال خودارضایی انجام میدادم بعضی وقتا روزی ۵ بار خودارضایی می کردم و درزمان این مدت آثار بد اونو احساس کردم و الان حدود سه هفته س که ظاهر شدن.بیشترین آسیب اون از نظر روحیه.الان انگار خودم نیستم و یه آدم دیگه شدم.و تمرکز تو کارام ندارم.اصلن نمی تونم به موضوعی فکر کنم.سر کلاس درس نمی تونم گوش کنم.حافظم ضعیف شده و حسابی کم انرژی و بی حال شده ام.احساس افسردگی بهم دست داده.

می خواستم ببینم این آثار از بین میره یا تا آخر میمونه باهام؟چیکار باید بکنم تا زودتر مثل روزای عادی قبل شوم.

با تشکر

جواب: 

با سلام و تشکر به خاطر رابطه تون با این مرکز.

اینکه متوجه زشتی این عمل و آثار داغون کننده اون شده و تصمیم به ترک گرفتین، خیلی خوبه. خود رو دست کم نگیرید و عزت نفس داشته باشین . جون تون رو بزرگ تر از اون بدونین که در مقابل این عمل بیریخت ذلیل شید. از بین رفتن اثرات عادت بیریخت خودارضائی بستگی به یه مدت که شخص به اون گرفتار بوده، تعداد دفعات انجام اون و قدرت بدنی داره. اثرات در بدن افراد فرق داره. اما حالا خوبیش اینه بیشتر اثرات سوء اون با ترک این عمل از بین میره. پس جای نگرانی نیس. در این جا اول به بعضی آثار سوء استمنا و بعد پیشنهاد ایی واسه ترک اون می پردازیم:

۱- به نظر تموم فقهای اسلام هر عملی به غیر از راه شرعی (ازدواج) که موجب شه که منی از آدم خارج شه، حرام قطعی و جزء گناهان بزرگه. هیچ عذری هم موجب جواز این عمل نمی شه.

۲- به نظر علمای علم اخلاق این عمل یکی از بزرگ ترین مشکلات رشد و تعالی انسانه.

۳- در روایات اسلامی این کار بسیار بیریخت شمرده و از اون نهی شده. از امام صادق (ع) از حکم اون می پرسن، می فرماید:

گناه بزرگیه که خدا متعال در قرآن مجید از اون نهی فرموده، استمنا کننده مثل اینه که با خودش ازدواج کرده . اگه کسی رو که اینجور کاری می کنه بشناسم، با اونم غذا نمیشم.

امام صادق (ع) می فرماید: « سه دسته ان که خدا با ایشون سخن نمی گه و به نظر رحمت بهش نمی نگرد و پاک شون نفرموده و واسه شون عذاب دردناکیه: … یکی از اونا کسیه که به وسیله عضو خودش شهوتش رو خارج کنه.

۴- عالمان و پزشکان منصف هم هیچ کدوم این عمل رو تجویز نکرده و این عمل رو خوب و پسندیده نمی دونن. در این جا بعضی از آثار جسمی و روانی استمنا رو به طور خلاصه یادآور میشیم. این عمل، مبتلایان رو به ضعف قوای شهوانی دچار می کنه، ترسو و بی حال بار میان، جربزه و درستی از اونا سلب می شه، چه بسا اشخاصی هستن که در عنفوان جوونی در اثر گرفتار شدن به استمنا شدیدا دچار ضعف قوای جسمی و روحی می شن. این عمل غیر طبیعی، رابطه نزدیکی با حواس پنجگانه، به خصوص بینائی و شنوائی داره، به اینکه دید چشم رو ضعیف کرده و حس شنوائی رو هم تا اندازه خیلی از کار میندازه. چشمای اونا سیاهی میره و دچار سرگیجه می شن، هم اینکه به طور همیشه، صدای ناهنجاری در گوش خود احساس می کنن که بسیار ناراحت کننده س. علاوه بر اینا تحلیل رفتن قوای جسمی و روحانی، کم شدن خون، پریدگی رنگ، نقصان قوای حافظه، لاغری و ضعف و سستی زیاده از حد، بی اشتهائی، بدرفتاری، عصبانیت و هزاران آفت دیگه از مریضی هائیه که گریبان مبتلایان به استمنا رو می گیره. با در نظر گرفتن مطالب بالا و فهمیدن مشکلات و مضرات استمنا بعضی نکته ها رو به شما پیشنهاد می کنیم:

۱- این عمل با تموم بدی که داره ،قابل درمانه. بیش ترین آثار شومی که به واسطه اون به وجود اومده ،در مدت کوتاهی پس از قطع اون برطرف می شه، چون که نشاط و نیروی جوونی می تونه بیشتر ضایعات گذشته رو جبران کنه.

هیچ وقت ناامیدیرو نباید به خود راه داد. پس اولین و لازم ترین موضوعی که باید به اون توجه داشت ،امکان سریع ترک این عادت و نجات از عواقب اون هستش.

۲- همه پزشکان فکر می کنن که واسه ترک هر نوع عادت، قبل از هر چیز تصمیم و اراده لازمه . این موضوع رو اصلا نباید دست کم گرفت. البته ممکنه که خیلی از جوانان این جور برداشت کنن که ما قادر به اراده کردن نیستیم و اراده از ما سلب شده ، ولی موضوع این جاست همین که این مقدار اراده دارین که در جائی که شرایط اون نیس این کار رو نمی کنین، همین مقدار بسه . اگه بارها تصمیم گرفتید و شکست خوردید، باید توجه داشت که شکست مقدمه پیروزیه.

۳- احساس گناه افراطی، نه طبیعی موجب فزونی سطح اضطراب در شما می شه . افزایش اضطراب ناخواسته تمایل شما به انجام این عمل (که انگار آرامش کاذب و موقتی به شما می بخشه) رو شدید شدن می کنه. پس به جای احساس گناه افراطی( که نتیجه ای جز شدید شدن روحیات دپرس وار و ضعیف کردن عزت نفس و اعتماد به نفس در شما نداره) به القای روح امید در خود بپردازید.

۴- از تلقین منفی به خود و توجیهات بی پایه و هم اینکه بزرگنمائی شکستای گذشته شدیدا دوری کنین. تلقین مثبت و خوشبینی سهم به سزائی در ترک کم کم این عمل داره.

۵- هرگونه پیشرفت خود رو (هرچند کم) مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. هیچ وقت پیشرفتای خود رو دست کم نگیرید.

۶- به ما دستور داده شده که دائم تصمیم قاطع بگیریم ولو اینکه نقض شه و تصمیم خود رو بشکنیم، دو مرتبه، سه مرتبه و … باید قاطعیت داشته باشیم، باید تلاش خود رو بکنیم، در آخر جواب میده و موفق میشیم.

۷- اگه موفق به ترک موقت این عمل (هرچند به مدت چند روز شدید، این مطلب رو از نظر دور ندارین، که برگشت و ارتکاب ناخواسته عمل، جزئی از روند ترک حساب می شه. پس با کوچیک ترین برگشت، همه چیز رو از دست رفته حساب نکنین، بلکه با توبه دوباره از عمل، تصمیم قاطع خود رو وارد مرحله ترک دیگری کنین. در صورت ارتکاب دوباره عمل، به جای ناامیدیکه مطلوب شیطانه، این نکته رو به خود گوشزد کنین که فرصت جبران اون هست .دوباره مصمم تر و جدی تر از گذشته به روند ترک خود برگشت کنین.

۸- دوری از هرگونه تحریک جنسی: اگه کسی توقع داشته باشه که فیلما و تصاویر مستهجن ببینه و در کوچه و خیابون به اندام دختران و زنان نگاه کنه و با این حال آلودگی پیدا نکنه سخت در اشتباهه.

۹- دوری از تنهائی در مکانای جور واجور، موقع خواب و …

۱۰- انجام ورزش، چون که ورزش، مقدار خیلی از انرژیای فکری و بدنی زاید رو می سوزونه.

۱۱- از دوستی با کسائی که شما رو مستقیم یا غیر مستقیم به این عمل دعوت می کنن دوری کنین.

۱۲- از صحبت کردن در مورد مسائل شهوت انگیز دوری کنین.

۱۳- از پوشیدن لباسای تنگ و چسبون دوری کنین.

۱۴- از خوردن غذاهای محرک جنسی دوری کنین (موز، شکلات، انجیر، خرما، پیاز، فلفل و …)

۱۵- روزه گرفتن دو روز در هفته واسه کم کردن حس شهوت جوئی شما خیلی خوبه، اگه قادر به روزه گرفتن نیستین، غذای خود رو به کمترین حد ممکن برسونین، مثلا وعده غذائی ظهر رو نخورین. تلاش کنین به هنگام خواب، شکم شما زیادتر از اندازه عادی پر نباشه.

۱۶- از نگاه کردن به بدن عریان خود هم دوری کنین.

۱۷- شبا در موقع خواب، لباس کامل بپوشید و هیچوقت به رو نخوابید.

با امید به اینکه با به کار بستن این پیشنهادا و هم اینکه به یادداشتن این مطلب که استمنا یه عادت قابل ترکه و خیلی از افراد تونسته ان که اونو ترک کنن، بتونین شمام بر این عادت بیریخت و مضر مسلط آیید.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *