آوریل 9, 2020

اثرات خوب و بد قرص ژلوفن | طب ایرانی

اثرات خوب و بد قرص ژلوفن

اگه سری به جعبه داروی منزل بزنین، به طور قطع داروهایی پیدا می کنین که بدون نسخه از داروخونه جفت و جور شده و واسه روز نکنه نگهداری می شن. پای ثابت این جعبها معمولا مسکّنایی هستن که در مواقع درد استفاده میشن. ژلوفن یکی از قوی ترین مسکن هاییه که در این موارد به کار میره.

در واقع، ژلوفن یه جور داروی ضد التهاب غیراستروئیدیه که در درمان و کاهش دردها و التهابای به وجود اومده به وسیله التهاب روماتیسمی مفاصل و پوکی استخون، تب، دردهای ناچیز تا متوسط و درمان اولیه دردهای قاعدگی به کار میره.

علاوه بر موارد کاربردی که واسه ژلوفن (ایبوپروفن) اشاره کردیم، از این دارو در آرامش سردرد، دندون درد و دردهای عضلانی هم استفاده می شه. در سرماخوردگی و آنفلوآنزا هم ژلوفن واسه کاهش درد به کار میره.

ترشح پروستاگالاندینا در مغز باعث بروز التهاب و درد می شن.

ژلوفن و اثرات مثبت اون

ژلوفن مسکن ژله ای شکل بوده و تنها فرق اون با ایبوپروفن ژله ای بودن اون هستش. هر دوی این داروها مسکنای ضدالتهابی غیراستروئیدی هستن و از نظر ظاهر متفاوت ان. مهم ترین کارکرد ژلوفن دردزدا بودن اون هستش و از راه کارکرد محیطی که کاهش فعالیت پروستاگالاندین (واسطه های شیمیایی مشابه کلسترول که در عکس العمل به مریضی ترشح می شه) و احتمال جلوگیری از ترکیب یا عمل بقیه مواد رو به دنبال داره،گیرنده های درد رو نسبت به محرکای مکانیکی یا شیمیایی حساس می کنه و به این صورت از فعالیت تکانهای درد جلوگیری می کنه.

این داروی ضد التهابی غیراستروئیدی با جلوگیری از تولید مواد طبیعی خاصی که موجب بروز التهاب می شن، درد و التهاب رو در افراد کم می کنه و در آخر تورم، درد و تب رو کم می کنه. ترشح پروستاگالاندینا در مغز باعث بروز التهاب و درد می شن.

پزشکان پیشنهاد می کنن آدمایی که از بعضی بیماریا رنج می برن مانند مبتلایان به آسم، مشکلات کبدی، کلیوی، نارساییای ناچیز قلبی، فشار خون بالا، حملات و بیماریای قلبی، بیماریای عروق محیطی مثل باریک شدن عروق، مبتلایان به سکته و آدمایی که سابقه خونریزی معده داشتن، باید با احتیاط مبادرت به مصرف ژلوفن و ایبوپروفن کنن.

مصرف زیاد ایبوپروفن در زنان باعث کاهش قدرت باروری می شه.

خطراتی که شما رو تهدید می کنه

داروهای شیمیایی با وجود فوایدی که دارن و می تونن درد و علائم بیماریا رو آرامش بدن، مشکلات جانبی هم به دنبال دارن و بعضی از این مشکلات می تونه جون مصرف کنندگان رو به خطر بندازه. ژلوفن یا ایبوپروفن هم از این گردونه جدا از هم نیستن و خطراتی رو هم ممکنه در افراد بسازن. اسهال، حالت تهوع و استفراغ، سوء هاضمه شامل نفخ و درد شکمی، هرگونه درد در ناحیه معده یا روده ها جزو مشکلات شایع این مسکنا و ضد التهابا هستش.

در کنار این علائم، احساس سرگیجه، ایجاد تورم و احتباس مایعات در بدن یا نفخ، بالا رفتن فشار خون، یبوست، ایجاد زخم در سیستم گوارشی، بروز کهیر و بثورات جلدی و بعضی واکنشای حساسیتی و شدید شدن علائم آسم در بیماران هم ممکنه سراغ مصرف کنندگان بیاد که فقط در موارد نادر به چشم می خوره. مریضایی که دچار اینجور نشونه هایی می شن باید بعد از قطع دارو به دکتر مراجعه کنن.

ولی علاوه بر عوارضی که واسه مصرف ژلوفن و ایبوپروفن اشاره کردیم، مشکی شدن مدفوع و استفراغ خون آلود جزو مشکلات بسیار نادریه که فقط در موارد خاص دیده میشه.

محققان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدن که زنان به دنبال استفاده دراز مدت از ایبوپروفن دچار کاهش قدرت باروری می شن ولی این مشکل با اقدامات سریع و شروع راهکارهای درمانی قابل برگشته و این گروه از زنان می تونن بارداری رو تجربه کنن. از طرف دیگه، محققان پیشنهاد می کنن افراد بعد از مصرف ژلوفن اگه با نشونه هایی مانند خونریزی یا کبودی ساده، تغییر در اندازه شنوایی یا زنگ زدن گوش، تغییرات روحی روانی و خلقی، تورم قوزک پا و هم دستا یهویی و بدون دلیل، زیاد شدن وزن بدون دلیل، سفت شدن ناحیه گردن، تغییر در حجم ادرار، تغییرات بینایی و خستگی غیرمعمول روبه رو شدن، حتما با دکتر مشورت کنن.

با مصرف ژلوفن ممکنه مشکل زیاد و مهلکی چون بیماریای کبدی هم اتفاق بیفته. در صورت مشاهده هرگونه علامتی مبنی بر آسیب کبدی مثل تیره شدن ادرار، وجود حالت تهوع و استفراغ، کاهش اشتها، درد معده یا شکمی و زرد شدن پوست و چشما باید نسبت به اقدامات سریع پزشکی دست به کار شد.

البته معمولا عکس العمل حساسیتی بسیار شدید نسبت به این دارو بسیار نادره، ولی با مشاهده هرگونه کهیر یا بثورات جلدی، خارش یا تورم در نواحی صورت، زبون یا گلو، سرگیجه شدید و سختی در تنفس حتما به درمانگاه مراجعه کنین چون که ادامه این علائم می تونه جون شما رو به خطر بندازه.

مشکلات کلیوی جزو عوارضیه که به دنبال مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن ممکنه اتفاق بیفته.

البته اگه آدمایی که آب خیلی از دست داده و گرفتار به بیماریای کلیوی و نارساییای قلبی باشن، سن و سال دار بوده و داروهای خاصی رو به طور همزمان مصرف کرده باشن ممکنه بیشتر دچار مشکلات به وجود اومده به وسیله مصرف ژلوفن و ایبوپروفن شن. از این رو، کارشناسان پیشنهاد می کنن افراد در طول روز به اندازه کافی آّب و بقیه مایعات رو مصرف کنن تا از کم آبی بدن جلوگیری شه.

علاوه بر این، این دو دارو معمولا در آدمایی که ناراحتی معده دارن ممکنه خونریزیای معده رو به دنبال داشته باشه، به خاطر همین محققان فکر می کنن مصرف دخانیات در ترکیب با ژلوفن و ایبوپروفن خطر خونریزی معده رو بالا می بره. به خاطر همین پزشکان به این افراد پیشنهاد می کنن کشیدن سیگار رو کنار بذارن.

مصرف ژلوفن و ایبوپروفن هم اینکه حساسیت به نور آفتاب رو بالا می بره. از این رو، قرار گرفتن دراز مدت در برابر خورشید می تونه احتمال آفتاب سوختگی رو زیاد کنه که به کار گیری ضدآفتابا و لباسای پوشیده می تونه خطر رو کم کنه.

مصرف ژلوفن در کودکان

طبق گفته محققان، تجویز ژلوفن یا ایبوپروفن فقط در کودکان بالای ۳ ماه که بیشتر از ۵ کیلوگرم وزن داشته باشن به خاطر کاهش درد، التهاب و کنترل تب مجازه.

ولی بعضی پزشکان ممکنه در صورت ضرورت این دارو رو واسه کنترل تب در کودکان زیر ۳ سال هم تجویز کنن.

در واقع، در این سنین دادن ژلوفن و ایبوپروفن فقط با دستور دکتر معالج ممکن است. محققان کانادایی به این نتیجه رسیدن که ایبوپروفن در مقایسه با استامینوفن و کدئینا مؤثرترین داروی مسکن واسه کودکان گرفتار به جراحتای عضلانی اسکلتی هستش.

مصرف ژلوفن و ایبوپروفن حساسیت به نور آفتاب رو بالا می بره.

تداخلات دارویی

بررسیا نشون میده مصرف همزمان ژلوفن و ایبوپروفن با بعضی داروها ممکنه باعث تداخلات دارویی و بروز مشکلات جانبی ناخواسته شه. یکی از این تداخلات، به کار گیری داروهای ضد فشارخونه که معمولا بیماران گرفتار به فشار خون بالا استفاده می کنن.

در بعضی موارد با وجود مصرف داروهای کاهنده فشار، ایبوپروفن می تونه این اثر رو خنثی کرده و فشار خون بیماران رو زیاد کنه که طبیعتا خطرات زیادی واسه مبتلایان به دنبال داره.

هم اینکه مصرف همزمان این دارو با آسپرین خطر خونریزی معده رو بالا می بره. علاوه بر این به کار گیری وارفارین در مریضایی که مشکل انعقادی دارن، همزمان با ژلوفن اثر این دارو رو کاهش داده و احتمال لخته شدن خون رو بالا می بره.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *