جولای 10, 2020

اثرات خالکوبی در سلامتی پوست انسان | بیماری

اثرات خالکوبی در سلامتی پوست آدم

خالکوبی دلیل انتقال بیماریا می شه، اگه سوزن خالکوبی استریل نشده یا چند بار مصرف باشه، دلیل انتقال بیماریایی مثل ایدز و هپاتیتbوcاز آرایشگر به مشتری یا از مشتریان به همدیگه می شه.

شکلای جور واجور تاتو

– تاتو ساده

این نوع از خالکوبی بیشتر به همون روش سنتی و قدیمی گذشته انجام می شه که طی اون افراد غیر حرفه ای و بعضی وقتا خود افراد و دور و بریا و دوستانشون به وسیله وارد کردن جوهر، خاکستر و یا چربی حیوانات به زیر پوست به وسیله سوزن، زغال و بقیه وسایل عجیب دیگه، در شرایطی به طور کامل غیر بهداشتی و غیر هنرمندانه انجام میگیره و خطر عفونت خیلی بالایی داره.

خالکوبی فرهنگی

این نوع خالکوبی با همون روشای سنتی روی بدن بعضی از گروه های خاص یا فرقهای مذهبی و با حتی اعضای یه گروه یا قوم خاص انجام می گیرد. این خالکوبی ممکنه طی یه مراسم آیینی، اجتماعی انجام گیرد.

خالکوبی حرفه ای

خالکوبی حرفه ای به وسیله هنرمندان و افراد ماهر و به وسیله دستگاه های خالکوبی که به “تفنگ تاتو” مشهور هستن انجام میشه. و خیلی از هنرمندان و افراد هنر دوست ، از این نوع خالکوبی استفاده می کنن ، البته هنر دوستائی که از جانشون سیر شدن!!!!!!!!!!!!

خالکوبی زیبایی

این نوع خالکوبی که ممکنه به آرایش دائم هم مشهور باشه. بیشتر روی چشم ، لب ، ابرو و گونه ها به عنوان خط چشم، خط لب و … انجام میگیره البته ابن نوع خالکوبی با گذشت یه مدت نیاز به تجدید دوباره داره چون کم رنگ می شه.

خالکوبیای پزشکی

خالکوبی پزشکی تزئینی نیس بلکه به دلایل پزشکی استفاده میشن.

– بیماران با شرایط پزشکی خاص و دارای بیماریای مزمنی مانند دیابت ، صرع و … ممکنه از این نوع خالکوبی واسه اخطار به کارکنان مراقبتای پزشکی در صورت بروز یه موقعیت اضطراری، استفاده کنن.

– مثال دیگه وقتیه که لازم باشه یه اقدام درمانی خاص رو در یه نقطه از بدن چند بار تکرار کنه (رادیوتراپی) پس اون نقطه خاص رو با خالکوبی علامتگذاری می کنن.

-بعضی از افراد هم ممکنه پس از عمل جراحی پستون واسه باز نمایی نوک پستانها از خالکوبی استفاده کنن.

خالکوبی پس از حادثه (PTSD)

این نوع خالکوبی به صورت اتفاقی درزمان وقوع حوادثی واسه فرد بدون خواست خود فرد اتفاق میفته مثلا ممکنه بر اثر حادثه ای مثلا دوچرخه سواری یا تصادف یا هر چیز دیگری، خاک یا مواد رنگی دیگری وارد پوست شده و چیزی مثل خالکوبی در بدن فرد ایجاد شه. مانند همین تصویر پایین که در صورت فرد ایجاد شده.

خالکوبی موقت چیه؟

خیلیا دوست دارن طرحای مشابه خالکوبی روی بدن خود داشته باشن اما بنا به هر دلیلی تمایلی به انجام خالکوبی دائمی ندارن. این ادما از طرحای خالکوبی که به شکل برچسب آماده هستن استفاده می کنن. این برچسبا تا یه مدت روی پوست باقی می مانند و بعد از اون قابل پاک شدن و برطرف شدن هستن.

به چه دلیل خالکوبی؟

دلیلای زیادی واسه گرایش آدما به خالکوبی هست بعضی واسه نشون دادن فردیت، جربزه و منحصر به فرد بودن خود و یا عضویت در گروه خاصی مبادرت به این کار می کنن اما هنوزم مردم نسبت به کسائی که از خالکوبی استفاده می کنن دید خوبی ندارن.

خالکوبی ایمن

اگه به هر دلیلی مجبور به به کار گیری خالکوبی شدید بهتره در اول نکات ایمنی اونو رعایت کنین تا خطرات به وجود اومده به وسیله اون به کمترین حد ممکن برسه.

انتخاب یه محل مناسب

قبل اینکه تصمیم به خالکوبی بگیرین باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که خالکوبی یه کار پرخطر حساب می شه چون درزمان اون ساختار طبیعی پوست تخریب شده و با خون و مایعات بدن تماس برقرار می شه پس نبود رعایت نکات بهداشتی احتمال انتقال بیماریهای عفونی خطرناک مثل ایدز رو بدنبال داره. پس فرد و مکانی که خالکوبی در اون انجام می شه باید شرایط کامل بهداشتی و ایمنی رو رعایت کنن. ( یه نکته واسه چگونگی کسب اطمینان از رعایت نکات بهداشتی در هر مکان اینه که سری به دستشویی و توالت اونجا بزنین. اگه کثیف و آلوده بود بدون این دست اون دست کردن اونجا رو ترک کنین! )

در آخر مدارک و گواهی کار و کاسبی فرد رو چک کنین تا مطمئن شید که ایشون تخصص و مجوز انجام این کار رو داره.

نکات ایمنی واسه خالکوبی:

– شب قبل از خالکوبی الکل، دارو و یا ماده مخدر و … مصرف نکنین.

– اگه الان مریض هستین، زمان خالکوبی رو به تعویق بندازین.

– مطمئن شید از سوزنای خالکوبی یه بار مصرف و استریل استفاده می کنن.

– مطمئن شید مکان خالکوبی مورد نظر دارای امکانات ضدعفونی و استریل کردن وسایل خوده.

– مراقب رفتارای بهداشتی فرد خالکوبی کننده باشین. ( شستن دستا ، دستکش استریل ، وسایل یه بار مصرف و … )

– از نظافت و پاکیزگی محل خالکوبی ( استودیو – و یا مطب دکتر) مطمئن شید.

– مشخصات مواد رنگی مورد استفاده ( نوع، کارخانه سازنده و … ) رو از فرد بخواین.

– بعد از خالکوبی پیشنهادای مراقبتی رو دقیقاً رعایت کنین.

– از نبود حساسیت خود به مواد استفاده شده ، مطمئن شین.

خطرهای احتمالی بعد از خالکوبی

– شکلای جور واجور عفونتا ( ایدز ، هپاتیت ، عفونت استافیلوکوکی ، سلولیت عمیق پوستی ، …)

واکنشای آلرژیک و حساسیت پوستی : یه سری از آدما به مواد و رنگای خالکوبی حساسیت داشته و دچار علایم التهاب و حساسیت موضعی در محل خالکوبی و یا کل بدن می شن.

فوت وفن حذف خالکوبی

واسه پاک کردن و برداشتن خالکوبی سه روش اصلی هست:
– عمل جراحی (برداشتن پوست با چاقوی جراحی)
– به کار گیری لیزر
– به کار گیری مواد و داروهای شیمیایی واسه لایه برداری.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین همیشه امکان پاک کردن و برطرف کردن خالکوبی وجود نداره. بعضی وقتا این کار با عفونت و یا حساسیت همراه می شه. حتی در خالکوبیای موقت ( با به کار گیری رنگ و نقاشی) هم احتمال واکنشای حساسیتی هست پس قبل از خالکوبی همه این حولوحوش رو در نظر بگیرین.

مشکلات خالکوبی

ایدز ، هپاتیت ، کچلی ، پشیمونی و دیگه هیچ.

در کشورای دیگه خالکوبی معمولا از طرف متخصصانی انجام می شه که دارای گواهینامه خالکوبی کردن هستن ، اما اگه به نیازمندیای یکی از روزنامهای کثیرالانتشار نگاهی بندازین ، به این نتیجه می رسید که در کشور ما ، هر آرایشگاهی از جردن تا شهرری واسه خالکوبی کردن قسمتای جور واجور صورت و بدن آگهی داده که خیلی از اونا مجوزی واسه انجام اون ندارن.

خالکوبی حتی قیمت مشخصی هم نداره؛ مثلا آرایشگاهی در جردن قیمت اونو واسه هر قسمت۲۰۰ هزار تومن اعلام می کنه و آرایشگاهی در مرکز شهر واسه هر قسمت ۳۵ هزار تومن میگیره./ دکتر سلام

منبع : ایران مطلب

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *