جولای 10, 2020

اثرات حمـام گیاهی در درمان بیماری ها | طب ایرانی

اثرات حمـام گیاهی در درمان بیماریا

طب سنتی

در طب سنتی ایران از حمـام گیاهی واسه درمان بعضی از بیماریا استفاده می شه که در این مطلب نمونه ای از این حمامای گیاهی رو آوردیم.

اثرات حمـام گیاهی در درمان بیماریا

حمـام گیاهی در زمانای قدیم به دلیل جنبه های درمانی میان مردم بسیاررایج بود تا جایی که یکی از راه ها و راهکارهای پزشکان طب سنتی واسه درمان و آرامش بعضی از بیماریا بوده. از این رو در زمانای قدیم نه فقط پزشکان واسه دریافت یافته های درمانی، حمامای گیاهی رو به بیماران شون تجویز می کردن بلکه خود مردم هم به دلیل آشنایی با تاثیر و فایده های درمانی حمامای گیاهی از اونا به خاطر پیشگیری از دچار شدن به مریضی استفاده می کردن . در این مطلب درباره حموم گیاهی وبهبود بعضی از بیماریا توضیحاتی ارائه کردیم پس با ما همراه شید.حمـام گیاهی

معجزه حمـام گیاهی در بهبود بیماریا

از دیر باز تا به امروز گیاهان همیشه بهترین تاثیر رو در استفاده دراز مدت بر بدن آدم به جای گذاشته ان. بعضی بیماریا مانند آرتروز، روماتیسم و… رو میشه با بعضی از داروهای گیاهی درمان کرد و دیگه نیاز به داروهای شیمیایی از بین میره. اما این نکته مهمه که بدونیم روش به کار گیری هر گیاه خاص خودشه بعضی گیاهان به صورت دمنوش موثر هستن و بعضی به صورت خام. اما ما اینجا بعضی گیاهان رو تقدیم حضورتون می کنیم که باحمام ازاین گیاهان می تونین از خواص اونا استفاده کنین .

حموم در درمان مریضی معنیش چیه؟

حموم، مکانیه شامل آب و یا آب دارای مواد جور واجور که به فرق، تموم و یا یه تیکه از بدن رو بمنظور شستشو و یا درمان بعضی از بیماریا در اون غوطه ور میسازن. حماما رو به تناسب حالت فیزیکی اونا و موادی که در جفت و جور اونا بکار میره به چهار نوع مایع (مانند حمامای معمولی)، نرم، خشک و حموم بخار تقسیم می کنن .

حمامای مایع

این نوع حماما، ممکنه شامل آب و یا آب دارای مواد جور واجور باشن. مواد موجود در آب این جوری حماما ممکنه به حالت طبیعی در اون وجود داشته (مانند آبای معدنی، آب دریا و…) و یا اینکه مواد خاصی رو به منظورهای درمانی و بهداشتی به آب اضافه باشن. در گروه حمامای مایع، حموم خون، حموم شیر، حموم روغن جای داده شده. اگه درجه گرمای آب حموم، تقریبا صفر باشه اونو حموم خیلی سرد (حموم یخ) و اگه گرمای اون بین ۱۰ تا ۱۲ درجه باشه، حموم سرد، اگه بین ۲۵ تا ۳۰ درجه باشه، حموم ولرم واگر بین ۳۰ تا ۴۰ درجه باشه اونو حموم گرم می گن. حمامایی با درجه گرمای زیادتر هم هست .

حمامای نرم

این جوری حماما که به دلیل ترکیب پیدا کردن از گلای شامل مواد معدنی به درد بخور یا تفاله انگور و یا تفاله حاصل از له کردن دانه های روغنی و چیزای دیگه ای به جز اینا، حالت مایع، مانند حمامای قبلی ندارن، اصطلاحاً حموم نرم نامیده می شن .

با حموم گیاهی درمان شید

حمامای بخار

این نوع حماما، موارد استفاده فراوون در درمان مریضی جور واجور در پزشکی امروزه دارن. مایعی که به صورت بخار و به روش نامبرده وارد اطاق مریض می شه، مشخصات و ترکیب متفاوت برحسب درمان نوع بیماریا داره ً درجه گرمای حمامای بخار به فرق بین ۲۰ تا ۶۰ و حتی بعضی وقتا بیشتره. مدت توقف در این حماما هم برحسب نوع مریضی و تحمل مریض، بین یه دقیقه تا چند ساعته که حد متوسط اون معمولاً ۱۵ دقیقه س .

حموم مبتلایان به رماتیسم

مواد و گیاهان لازم :سبوس یه کیلوگرم ، آب ۵ لیتر .

آب و سبوس رو مخلوط کرده گرما میدن و پس از اینکه خوب جوشید اونو از گرما دور کرده و به حال خود باقی می ذارن تا گرما اون کاهش پیدا کنه . بعد صاف کرده به آب حموم در وان وارد می کنن و تموم بدن رو درآن غوطه ور میسازن .

حموم مبتلایان به ضعف اعصاب

مواد و گیاهان لازم :تنطور والرین ۲۵۰ گرم، اتر استیک ۱۲ گرم .

تنطور والرین و اتر استیک رو مخلوط کرده، به آب حموم اضافه می کنن و بعد وارد آب حموم گردیده یه مدت در اون باقی می مانند تا تموم سطح بدن تحت اثر دارو قرار گیرد. در فرمول نامبرده، اتر استیک اثر درمانی نداره و افزدون اون منحصراً واسه کم کردن بوی قوی تنطور والرینه. به کار گیری این حموم در رفع ضعف اعصاب مؤثر واقع می شه .

حموم واسه رفع خارش و تقویت پوستای حساس

واسه رفع خارش و آرامش اون، هم اینکه تقویت پوستای حساس میشه از اثرات درمانی گیاهان زیر استفاده بعمل آورد .

مواد و گیاهان لازم :ریشه گیاه هماور طبی، برگ گیاه فندقک، سرشاخه گلدار برنجاسف، گل ختمی .

مقدار یه فنجون از مخلوط گیاهان فوق رو انتخاب کرده و تو یه کیسه پارچه نظیف و نازک مانند ململ جای میدن و دهانه کیسه رو خوب می بندن. بعد اونو در آب گرم وارد میسازن طوریکه به مدت ۵ دقیقه در آب بمونه بعداً پارچه شامل اعضای گیاهان نامبرده رو خوب فشار می دن تا آب اون به کلی خارج شه و در داخل یه ظرف وارد شه .

این عمل رو با وارد کردن دوباره کیسه در آب، یه یا دو دوباره تکرار می کنن و مایع حاصل از اونا رو به آب حموم بانضمام یه فنجون سرکه سیب وارد می کنن. مریض باید یه مدت به حد کافی، درآب حموم جای گیرد تا اعضای بدن اون تحت اثر مواد مؤثر گیاهان نامبرده قرار گیرد .

حموم نیرو دهنده و تقویت کننده

مواد و گیاهان لازم :برگ کاج یه فنجون، گزنه یه فنجون، اسانس ریحان ۴ قطره، آب ۲.۵ لیتر .

اول برگهای سوزنی کاج رو تو یه ظرف لعابی شامل نیم لیتر آب به مدت ۴۵ دقیقه در گرمای ملایم میجوشونن و مرتباً اونو به هم میزنن و این عمل رو ادامه میدن به حدی که مایع درون ظرف کمی کاهش حجم و غلظت پیدا کنه . بعد تو یه ظرف دیگه گزنه رو در ۲ لیتر آب وارد کرده گرما میدن و پس از اینکه به مرحله جوشیدن رسید، ظرف شامل گزنه و آب رو از گرما دور کرده به حال خود می ذارن تا دم کنه .

در این موقع اونو صاف کرده، جوشونده قبلی یعنی جوشونده برگ کاج رو پس از صاف کردن به اون اضافه می کنن و مخلوط رو در آب حموم وارد می کنن و ۴ قطره اسانس ریحان هم به داخل آب می ریزن . اگه دسترسی به گزنه تازه پیدا نشد، میشه از گزنه خشک شده استفاده کرد که در این حالت باید به جای مقدار قبلی، برابر ۳۰ گرم گزنه خشک استفاده کرد و به همین راه در مورد برگ کاج می تونه انجام داد .

حموم جهت رفع سرماخوردگی و آرامش ناراحتیای اون

مواد و گیاهان لازم :بابونه ۲ قاشق غذاخوری، زیرفون (گل و براکته) ۲ قاشق غذاخوری، انگور کولی (آقعلی مشکی) ۲ قاشق غذاخوری، گاوزبان (برگ وگل) ۲ قاشق غذاخوری، بابا آدم ۲ قاشق غذاخوری، آب ۱.۵ لیتر .

مخلوط اعضای گیاهان فوق رو تو یه کیسه پارچه ای ریخته به داخل ظرف تقریباً بزرگ و شامل آب وارد می کنن و دهانه ظرف رو می بندید و به ملایمت گرما میدن تا به مدت ۲۰ دقیقه بجوشه. بعد ظرف شامل آب و گیاهان نامبرده رو از گرما دور کرده به حال خود می ذارن تا سرد شه بعداً اونو صاف می کنن و محلول حاصل رو به آب حموم اضافه می کنن .

کیسه شامل تفاله اعضای گیاهان نامبرده رو هم می تونن در صورت تمایل به قسمتای جور واجور بدن پس از استحمام بمالند . پس از وارد کردن جوشونده نامبرده در آب وان حموم، باید در داخل وان دراز کشید و یه مدت هم به همون حال موند. ً چای رقیق حاصل از ۳ گیاه اول رو هم که کمی عسل بدون اضافه باشن میشه نوشید. پس از استحمام باید بدن رو به طور کاملً خشک کرد و در رخت خواب استراحت کرد .بجای بکاربردن گیاهان خشک در جفت و جور جوشونده نامبرده، میشه از گیاهان تازه استفاده کرد فرقش اینه که در حالت گذشته به جای اندازه قاشق غذاخوری باید شامل ۳ قاشق قهوه خوری از هر گیاه به کار رود .

حموم گیاهی جهت رفع سوداء و اگزما

بیماریهای جلدی مانند سوداء و اکزما و باد سرخ، هریک منشاءای جور واجور دارن و تحت نظر دکتر متخصص باید درمان گردند. به کار گیری گیاهان زیر در درمان بیماریای نامبرده، می تونه کمک کنه .

مواد و گیاهان لازم :برگ آرتیشو یه مشت، برگ و گل زنجبیل شامی یه مشت، برگ و گل آلاله چمنزار یه مشت، برگ بابا آدم یه مشت، برگ مامیران یه مشت، ریشه و اعضای هوائی کاسنی یه مشت، گل طاووسی یه مشت، برگ لاواند یه مشت، برگ گزنه یه مشت،آب یه لیتر .

مقدار یه لیتر آب رو به مدت ۵ دقیقه میجوشونن و پس از اینکه ولرم شد اونو به درون یه ظرف لعابی می ریزن و مخلوط گیاهان فوق رو بدون اضافه می کنن و دهانه ظرف رو می بندن تا به مدت ۴ تا ۵ ساعت به همون حال بمونه . محلول صاف شده حاصل رو میشه به مدت کوتاه در ظرفی بادهانه بسته نگهداری کرد و در مواقع لازم ازش استفاده کرد .

از این محلول میشه پس از رقیق کردن تو یه لیتر آب تمیز، به صورت حموم دست یا پا، در بیماریای نامبرده استفاده به عمل آورد. باید توجه داشت که اگه به همه شکلای جور واجور نامبرده دسترسی پیدا نشد یعنی اگه مثلاً جفت و جور یه یا دو نوع اونا ممکن نگردید میشه با بقیه گیاهان دیگه حموم نامبرده رو جفت و جور کرد .

درمان بی خوابی با حموم سنبل الطیب

حتما با فایده های درمانی چای سنبل الطیب در درمان بی خوابی و اختلالای به وجود اومده به وسیله . خیلی از پزشکان نوشیدن چای سنبل الطیب رو یه ساعت قبل از خواب بهترین درمان طبیعی واسه داشتن خوابی آروم و عمیق می دونن. در کنار این روش درمانی، تکنیکای دیگری هم هست که با کمک عصاره سنبل الطیب میشه به بهتر شدن بی خوابی و درمان اون کمک کرد. حموم خواب آور سنبل الطیب یکی از این روش هاست. واسه به کار گیری این حموم کافیه عصاره یا جوشونده سنبل الطیب و بابونه رو به اندازه مساوی مخلوط کنین و یه لیوان از اونو درون وان پر از آب نیمه ولرم بریزین و نیم ساعت در اون دراز بکشین. بهتره این حموم رو نیم ساعت قبل از خواب و هر شب تکرار کنین تا از یافته های آروم بخش و خواب آور اون بهره مند شید .

بهبود بواسیر با حموم بابونه

حموم کردن با عصاره گیاه بابونه تاثیر زیادی در بهبود جراحتای سطحی، درمان بواسیر و رفع اسپاسمای به وجود اومده به وسیله تحریک بواسیر در بدن داره. حموم کردن با این گیاه در بسیاری موارد از طرف پزشکان طب سنتی به آدمایی که دچار اگزما و حساسیتای پوستی هستن هم پیشنهاد می شه. واسه حموم کردن با عصاره این گیاه کافیه نصف استکان عصاره بابونه رو به آب وان اضافه کرد و به مدت ۲۰ دقیقه درون وان قرار گرفت. حتی خیلی از پزشکان کمپرس کردن مخلوط آب و عصاره بابونه با پارچه نخی روی بدن رو در آرامش سوزشا و التهابای به وجود اومده به وسیله اگزما بسیار موثر می دونن .

بهبود خروسک با حموم آویشن

به کار گیری حموم آویشن یکی از بهترین گزینه ها واسه آرامش سرفه های کودکانیه که به مریضی سرخک گرفتار شدن. پزشکان زیادی در مکاتب درمانی شرقی استحمام با آویشن رو یکی از بهترین روش ها واسه بهبود و تقویت کارکرد ریه ها می دونن و این روش رو واسه درمان سرفه کودکان گرفتار به سرخک و بزرگسالان گرفتار به سرفه های طولانی، برونشیت و تنگی نفس پیشنهاد می کنن. واسه به کار گیری این حموم کافیه نصف فنجون عصاره آویشن رو درون وان ریخته و به مدت ۵۱ دقیقه درون وان دراز بکشین. باید مراقب بود که پس از این حموم کودک رو به دقت در محیطی گرم و با لباسی مناسب قرار داد تا سرما نخورد .

بهبود کارکرد کلیه ها با حموم گشنیز

گشنیز یکی از گیاهان دارویی است که خواص زیادی مثل بهبود کارکرد روده ها، هضم بهتر مواد غذایی و افزایش کارایی دستگاه گوارش واسه اون گفته شده. حموم کردن با عصاره یا جوشونده این گیاه هم خواص مشابهی بر اندامای داخلی بدن مثل دستگاه گوارش داره. حموم کردن با عصاره گیاه گشنیز علاوه بر پاکسازی روده ها از مواد زائد به بهتر شدن کارکرد اونا کمک کرده و در هضم و جذب مواد به درد بخور بسیار موثره. به کار گیری این حموم هر ۲ هفته یه بار واسه افراد بالای ۳۵ سال و آدمایی که دچار یبوست هستن پیشنهاد می شه .الو دکتر

.

منبع : pezeshk.us

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *