جولای 10, 2020

اثرات حشیش را میدانید؟ | تغذیه سالم

حشیش

حشیش ماده ایست که از ترشحات چسبنده گل، برگ و ساقه گیاه شاهدانه مؤنث به صورت صمغ به دست می آ‏ید، رنگ اون سبز تیره و بعضی وقتا قهوه ای مایل به سبز و تقریباً مثل حناه. شاهدانه در حالت گیاهی، ماری جوونا و در حالت صمغی، حشیش یا گراس نامیده می شه. در اصل حشیش شکل خالص تری از ماری جواناه.

روغنی که از صمغ شاهدانه جفت و جور می شه، خالص ترین حالت ماده توهم زای مصرفیه که از شاهدانه به دست میاد. اثر حشیش، به وجود اومده به وسیله ماده ایست به نام T.H.C (تترا هیدرو کانا بینول) که یه ماده توهم زای طبیعی به حساب می ‏رود.

مصرف پزشکی

حشیش به عنوان مسکن و ماده رفع بی خوابی که ایجاد آرامش می کنه و THC و دیگه مشتقات واسه درمان بعضی از بیماریها از جمله آسم و صرع می تونه استفاده بشه، ولی الان فقط در درمان حالت تهوع و استفراغ به وجود اومده به وسیله شیمی درمانی در درمان سرطان، استفاده می شه.از نظر طبقه بندی فارماکولوژی، ضعیف کردن کننده یا محرک سیستم اعصاب مرکزیه.

اسمای دیگه

اصطلاحات عامیانه (به جای حشیش): بنگ، گراس، علف، ماری جوونا (فرم گیاهی)، سیگاری، جوینت، دوپ و…

بنگ: به سرشاخهای گل دار یا به میوه نشسته و خشک شده بوته شاهدانه هم میگن.

در کشور افغانستان یه جور مخلوط نوشیدنی از مواد جور واجور و روغن شاهدانه ماده میسازن و مصرف می کنن که نشئگی اون با مصرف دودی متفاوت و طولانی و از موندگاری بیشتری برخورداره و برابر با فتوای علمای مسلمون حلاله. در رسالات جور واجور در مورد حشیش اومده: حشیش رو اگه در اون چیزی بریزن که روان شه، پاکه.

چرس: حشیشی که از رزین آماده شده از سرشاخهای گل دار و به میوه نشسته گیاه بالغ شاهدانه جفت و جور می ‏شه و از شکلای جور واجور دیگه اون مرغوب تره.

اثرات مصرف

– توهم ذهنی

– تغییر در درک رنگ و صدا

افزایش اشتها

– سرخی چشمها

– گیجی و بی توجهی به دور و بر

– تند شدن ضربان قلب و افزایش اضطراب

– احساس تشنگی، خشک شدن و کف کردن بزاق دهن

– آسیب حافظهٔ دراز مدت و حافظهٔ کوتاه مدت

اثرات کوتاه مدت

باید دونست که اثرات حشیش با در نظر گرفتن مقدار و نوع استفاده (کشیدن یا خوردن) فرق داره. وضعیت جسمی و سلامت فرد از جمله وزن، اندازه، اخلاق فرد، درجه تحمل و… فرق می کنه. اثرات کشیدن حشیش در عرض چند دقیقه پس از مصرف ظاهر می شه و ۲ تا ۴ ساعت باقی می مونه.

در صورت خوردن هضم اون به طور کُند صورت میگیره. پس اثر اون کم کم و طولانی تر می شه، معمولا فرد پس از مصرف حشیش احساس آرامش و راحتی می کنه، قوه درک و احساس اون زیاد می شه، رنگها به نظرش شفاف تر و روشن تر میان، صدها به نظر از فاصله دورتر به گوش می رسه. به هر حال در ادراکات حسی به خصوص بینایی و شنوایی دستکاری به وجود میاد، اشتها زیاد می شه، مخصوصا در مورد غذاهای شیرین.

از اثرات کوتاه مدت دیگه مصرف حشیش عبارتند از: خواب آلودگی، قرمز شدن چشمها، افزایش ضربان قلب، خشکی دهن و گلو، گشادگی مردمک چشم، دچار مشکل شدن قوه حافظه و تمرکز فکری به طور موقت، مشکل درک جا و زمان، اضطراب، افسردگی، هیجان، جنب و جوش زیاد، تحریک پذیری، تند مزاجی، بی قراری، پر حرفی، خنده های بی دلیل، احساس رانده شدگی، ترس، تغییر شکل فضا و زمان – مشکل در هماهنگی و تعادل در راه رفتن، شاید اوهام که بیشتر همراه با پارانویایی به خصوص در مصرف مقدار زیاد اون همراه س.

دوز معمولی اون، مهارتهای کاربرده های ماشینی رو آسیب می زنه، از این رو به خصوص رانندگی در بین مصرف حشیش بسیار خطرناکه، ماده T. H. C. که ترکیب فعال حشیشه در بدن آدمایی که تصادفات شدید رانندگی داشتن و منتهی به جراحات سختی گردیده، دیده شده.

اثرات کلی دراز مدت

تحقیقات نشون میده که اثرات سوء مصرف حشیش به خصوص در بین جوانان و بزرگسالان حتمیه از جمله: از دست دادن انگیزه و چیزای مورد علاقه، آسیب به حافظه و تمرکز فکر، نبود توانایی رانندگی، کاهش قوای دفاعی بدن در برابر عفونتها و بیماریها، گیجی و پریشونی و گیجی، از دست دادن انرژی و… در اثر استفاده مرتب و همیشگی حشیش پیش میاد. خطر دچار شدن به برونشیت طولانی، سرطان ریه و بیماریهای دستگاه تنفسی در مصرف کنندگان منظم حشیش بیشتر از دیگر گروههاست. کشیدن سیگار ماری جوونا و حشیش آسیب شدیدی به دستگاه تنفسی می زنه، چون تار موجود در اون، دو برابر قوی تر از تار موجود در سیگار معمولیه. هم جنین عوامل ایجاد کننده سرطان در تار موجود در حشیش خیلی بیشتر از سیگارهای معمولیه.

تحقیقات و تحقیقات نشون میده که رشد طبیعی بک نوزاد به وسیله مصرف مرتب حشیش یا ماری جوونا به وسیله مادر، در دوران بارداری می تونه به طور جدی آسیب ببینه. آزمایشات روی حیوانات نشون داد که نوزادان حیوانات آزمایشگاهی که در دوران بارداری تحت مصرف این ماده قرار گرفته بودن، دارای بعضی از ناهنجاریها و رفتار غیر عادی بودن،

در اثر مصرف همیشگی وابستگی روانی و تحمل ایجاد می شه، نشونه های ترک شامل اضطراب، عصبانیت، از دست دادن اشتها و بی خواب و بد خوابی است

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *