جولای 10, 2020

اثرات ارتفاع بر روی انسان: حداکثر ارتفاعی که انسان می تواند در آن زندگی کند چقدر است؟ | | بیماری

: اثرات ارتفاع بالا روی آدم خیره کننده هستن. درصد اشباع اکسیژن در هموگلوبین تعیین کننده اندازه اکسیژن در بدنه. پس از اینکه بدن آدم به ارتفاع حدود ۲۱۰۰ متر از سطح دریا می رسه غلظت اکسی هموگلوبین شروع به افت می کنه. بدن آدم می تونه به صورت کوتاه مدت و دراز مدت با این شرایط برابری یابد و کمبود اکسیژن رو جبران کنه. اما یه حد واسه برابری بدن هست: ارتفاع بالای ۸۰۰۰ متر. این ارتفاع رو ناحیه مرگ می گن. در این ارتفاع بدن نمی تونه با شرایط خو بگیره. خیلی از مرگای ایجاد شده در این ناحیه یا در اثر مشکلات فیزیکی درست می شن یا در اثر استرس و تصمیمات اشتباه به وجود اومده به وسیله اون. قرار گرفتن دراز مدت در ناحیه مرگ بدون داشتن اکسیژن کمکی باعث نرسیدن اکسیژن، از دست رفتن هوشیاری و در آخر مرگ می شه.

بررسیا نشون دادن حدود ۱۴۰ میلیون آدم که در ارتفاعات بیشتر از ۲۵۰۰ متر زندگی می کنن به مقدار اکسیژن کمتر عادت می کنن. در آمریکا با افزایش ارتفاع محل زندگی، اندازه چاقی کمتری دیده شده. هم اینکه دلیل اندازه بالای خودکشی در ارتفاعات بالا هنوز مشخص نیس.

آدما تونسته ان به مدت ۲ سال در ارتفاع ۵۹۵۰ متر زندگی کنن که بالاترین رکوردیه که واسه تحمل دائم ارتفاع ثبت شده. در ارتفاعات بالای ۷۵۰۰ متر خوابیدن سخت شده، هضم غذا تقریباً نشدنی می شه و خطر مشکلات ریوی و مغزی به طور زیادی زیاد می شه. در این وضعیت، بدن سیستم هاضمه رو محدود کرده و به جای اون بیشتر بر قلب و ریه متمرکز می شه. در ارتفاعات بالا، قلب سریع تر می زنه و حجم خون پمپاژ شده به وسیله قلب زیاد می شه.

واسه ورزشکاران، اثرات ارتفاع بالا تناقص آمیز هستن. واسه حرکات انفجاری (مانند دو ۴۰۰ متر، پرش، پرش سه قدم و …)، کاهش فشار اتمسفری باعث می شه مقاومت اتمسفری کمتری وجود داشته باشه و کارکرد ورزشکاران در این ارتفاعات بهتر شه. واسه ورزشای استقامتی (دوهای ۸۰۰ متر و بالاتر) به دلیل کاهش اکسیژن، کارکرد ورزشکار در ارتفاعات بالا ضعیف کردن می شه.

منبع:

Effects of high altitude on humans

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *