جولای 10, 2020

اثرات آلودگی هوا بر بدن | بیماری

به گزارش ایسنا، کارشناسان میگن هوا هم در سطح شهری و هم در سطح کشوری می تونه آلوده شه. سازمان جهانی بهداشت در گزارشی در این باره آورده: در شهرها خودروها، اتوبوسا و هواپیماها و هم اینکه صنایع و ساخت وساز ممکنه، موجب آلودگی هوا شن. در بقیه نقاط کشور، غبار به وجود اومده به وسیله تراکتورهای شخم زن زمینای زراعی، کامیونا و خودروهایی که روی جاده های کثیف یا شنی می رانن و دود حاصل از احتراق جنگلا و اجناس می تونن دلیل آلودگی هوا شن.

ازن سطح زمین قسمت اصلی آلودگی هوا در بیشتر شهرهاست. ازن سطح زمین وقتی به وجود میاد که گازهای موتوری و سوختی در هوا هنگام برخورد نور خورشید به اونا، تعامل می کنن. سطح ازن در شهرها وقتی زیاد می شه که هوا ساکن و آفتابی بوده و دمای هوا گرم تره. ازن سطح زمین نباید با ازن به درد بخور اشتباه گرفته شه که در اتمسفر و مایلا بالاتره و از ما در برابر تشعشعات خطرناک خورشید مراقبت می کنه.

آلودگی هوا می تونه چشما، گلو و ریه ها رو تحریک کنه. سوزش چشم ها، سرفه و تنگی نفس شایع ترین علائم تماس با سطح بالای آلودگی هوا هستن. مردم عکس العملای بسیار متفاوتی به آلودگی هوا نشون میدن. بعضی افراد ممکنه متوجه تنگی نفس یا سرفه شن در حالی که یه سریای دیگر مشکلات دیگری رو تجربه کنن. چون ورزش کردن به تنفس سریع تر و عمیق تر نیاز داره، ممکنه علائم رو شدید شدن کنه. آدمایی که مریضی قلبی دارن از جمله آنژین (سینه درد) یا مریضی ریوی مثل آسم یا آمفیزم، ممکنه به تماس با آلودگی هوا خیلی حساس باشن یا متوجه نشونه هایی شن که بقیه اونا رو ندارن.

حالا خوبیش اینه واسه خیلی از افراد سالم علائم تماس با آلودگی هوا معمولا به محض بهبود کیفیت هوا، برطرف می شه اما گروه های خاصی از مردم به مشکلات آلودگی هوا بیشتر از بقیه حساس هستن. کودکان شاید اثرات سطوح پایین تری از آلودگی رو در مقایسه با بزرگسالان احساس می کنن. اونا هم اینکه مریضیای بیشتری از جمله برونشیت و گوش درد رو در مناطقی با آلودگی بیشتر نسبت به مناطقی با هوای پاک تر، تجربه می کنن. افراد گرفتار به مریضی قلبی و ریوی هم شدیدتر به آلودگی هوا عکس العمل نشون میدن. در طول زمانایی که آلودگی زیاده، مشکل اونا تا حدی شدید می شه که باید فعالیتای خود رو محدود کنن یا حتی در جست وجوی مراقبتای پزشکی بیشتر باشن.

شما می تونین از خود و خونواده تون در برابر اثرات آلودگیا با انجام نکات زیر مراقبت کنین:
– تو روزهایی که سطح آلودگی هوا بالاست تا جایی که می تونین در خونه بمونین. مقدار خیلی از آلاینده ها در داخل خونه کمتر از بیرونه.

– اگه مجبورین از خونه خارج شید، زمان فعالیتای بیرون رو به ساعت اولیه صبح محدود کرده یا تا پس از غروب آفتاب واسه خارج شدن از منزل صبر کنین. این اقدام در شرایطی که سطح ازن بالاست (مثلا در خیلی از شهرهای بزرگ) مهمه، چون نور خورشید مقدار ازن رو زیاد می کنه.

– وقتی گزارشای کیفیت هوا نشون میده که هوا ناسالمه، در فضای خارج از منزل ورزش یا جنب وجوش زیاد نکنین چون هر چی سریع تر نفس بکشین، آلودگی بیشتری رو به درون ریه های خود می فرستید.

این اقدامات کم کم از بروز علائم به وجود اومده به وسیله آلودگی در افراد بالغ و کودکان جلوگیری می کنه اما اگه در نزدیکی یه منبع رو آلودگی زندگی یا کار می کنین یا اگه به یه مشکل طولانی قلبی یا ریوی گرفتار هستین، درباره بقیه روش ها واسه حفاظت از خود در برابر آلودگی با دکتر تون مشورت کنین.

منبع : ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *