جولای 10, 2020

اثرات آب‌درمانی بر بیماری‌ها و ورزشکاران | طب ایرانی

آسون ترین، راحت ترین و ارزون ترین وسیله ای که مردم واسه رفع خستگی، مریضی و به دست آوردن آرامش ازش استفاده می کنن، آبه. آب درمانی یا هیدروتراپی (HYDROTHERAPY)، یه روش بیشتر پسنده و بر خلاف بیشتر روشای دیگه، رفع خستگی عضلانی با رضایت و خوشنودی توأم می شه.

هدف هیدروتراپی، خارج کردن سمومی از بدنه که می تونن موجب درد مفاصل و التهاب شن. هم اینکه درمان به روش هیدروتراپی در کنترل مریضیای طولانی مثل روماتیسم مفاصل و استخونا موثره.

اثرات آب درمانی در درمان مریضیا

به کار گیری هیدروتراپی در درمان مریضیای ریوی، تنگی نفس، تصلب بافتا، امراض نخاعی، کمردرد، دندون درد، میگرن و در آروم بخشی به چشمون خسته مؤثره.

آب درمانی واسه پوست

اثرات درمانی آب به واسطه اثریه که روی پوست بدن داره. در اثر برخورد جریان آب، گیرنده های عصبی پوست تحریک می شن. تحریکات ایجاد شده از راه اعصاب، بر سیستم عصبی مرکزی اثر می ذارن و اثرات سیستم عصبی مرکزی باعث به وجود اومدن اثرات درمانی آب می شه.

آب درمانی روی جریان خون، سوخت و ساز بدن، سیستم عصبی، ترکیب خون و اندازه ترشح غدد هم اثر میذاره و در آخر، تجمع این اثرات روی روان فرد مشخص می شه.

آب درمانی واسه کم خوابی

حموم آب داغ یکی از راه های درمان افرادیه که خواب سبکی دارن. هر چیزی که باعث شه خون به بخشای خارجی و خارجی مغز برگرده به درمان بی خوابی کمک می کنه. افت درجه گرما بدن می تونه کمک کنه تا بدن به خواب عمیق تری فرو رود.

آب درمانی واسه گرفتگی عضلانی

حموم آب داغ موقع گرفتگی ماهیچه ها خوبه. وقتی شخص به زیر آب فرو میره، احساس بی وزنی می کنه. آبی که در حال حرکته، گیرنده های حس لامسه روی پوست رو تحریک کرده و باعث آزاد شدن ماهیچه های منقبض و افزایش جریان خون می شه. این مالش آب باعث احساسی مثل ماساژ می شه.

آب درمانی واسه کمر درد و زانو درد

درمان با حموم داغ اثرات کوتاه و بلند یه مدت روی آدمایی که از کمردرد رنج می بردن، داشته. فرد در داخل آب مبادرت به ماساژ درمانی، تقویت عضلات و حرکتای مفاصل می کنه.

وقتی که مریض در داخل آب قرار میگیره، براساس قانون ارشمیدس اندازه فشاری که روی مفاصل وارد می شه، کم شده و با حرکاتی که داخل آب انجام میده، عضلات تقویت می شه و این تقویت باعث می شه تا فشار روی فضای دیسک و کپسول مفصل کم بشه و در آخرً این کاهش فشار منتهی به کاهش شدت مریضی می شه.

کسائی که دچار بیماریای قلبی عروقی، بزرگی غده تیروئید و فشار خون بالا هستن، نباید از آب درمانی استفاده کنن

موارد کاربرد آب درمانی در ورزش

* به عنوان یه تیکه از درمان فوری آسیب ورزشی که باید از آب سرد با درجه گرما حدود  ۸/۱۲ درجه سانتی گراد استفاده کرد؛ مثلا قرار دادن مچ پا یا دست آسیب دیده در ظرف آب سرد، باعث جلوگیری از ایجاد ورم و التهاب در موضع آسیب دیده می شه و درد رو کم می کنه.

* در درمان ضایعات ورزشی طولانی، مثل کوفتگی، رگ به رگ شدن و پیچ خوردن مفاصل، التهاب و تورم تاندون یا زردپی میشه از آب درمانی استفاده کرد. البته پیشنهاد می شه که در اول وجود ضایعه زیاد و شدید، از آب گرم هم استفاده کنین.

* بعد از عمل جراحی در صدمات ورزشی، واسه به دست آوردن دوباره حرکت مفاصل میشه از آب درمانی استفاده کرد.

* از موارد مهم دیگه، کاربرد آب درمانی در ورزش واسه جنب و جوش و انعطاف پذیری در عضلات و مفاصله. در این حالت هم عضو مورد نظر رو تو یه وان یا ظرف مناسب قرار می دیم. در صورت امکان میشه از استخر آب گرم استفاده کرد. گرمای آب باعث نرم شدن بافتا و عضلات و مفاصل می شه و این کیفیت انجام حرکات در عضو آسیب دیده رو بهتر کنه.

* به عنوان یه تیکه از برنامه آمادگی ورزشکاران هم میشه از آب درمانی استفاده کرد. منظور اینه که واسه گرم کردن عضلات بدن، افزایش جریان خون در بافتا، بهبود وضع تغذیه سلولا، قبل از شروع تمرینات و حرکات جهت تقویت و آماده کردن بدن، میشه از آب درمانی استفاده کرد.

* از جمله موارد دیگری که هیدروتراپی در ورزش کاربرد داره، تمیز و برطرف کردن مواد خارجی از روی زخما، خراشیدگیا، تاولا و دیگه صدمات ورزشیه که در پوست بدن به وجود میاد.

چیجوری آب درمانی باعث رفع خستگی ورزشکاران می شه؟

هنگام قرار گرفتن در آب، تغییرات زیر در بافتا و اندامای بدن اتفاق می افته :

۱- افزایش درجه گرما بدن : طبق دمای آب، درجه گرما بدن هم تغییر می کنه. در بیشتر موارد که درجه گرما آب استخر بین ۳۴ تا ۳۷ درجه سانتی گراده، دمای بافتا و عضلات ورزشکار هم مقداری زیاد می شه.

۲- افزایش سوخت و ساز بافتا : در اثر افزایش گرما بافتای جور واجور بدن، اندازه سوخت و ساز بدن هم زیاد می شه.

۳- اتساع عروق : بالا بودن گرما آب، منتهی به بالا رفتن گرما بدن و گشاد شدن عروق و مویرگا می شه. اتساع عروق به وجود اومده به وسیله افزایش سوخت و ساز سلولا هستش که نیاز به اکسیژن اضافی و دفع بیشتر مواد حاصل از سوخت و ساز دارن.

۴- افزایش جریان خون : افزایش درجه گرما بدن موجب زیادتر شدن سوخت و ساز سلولا می شه که واسه جبران کردن این، جریان خون بافتا زیاد می شه. پس اندازه جریان خون هم بعد قرار گرفتن در آب گرم زیاد می شه.

۵- افزایش اندازه فعالیت قلب : به دنبال اتساع عروق خونی و زیاد شدن اندازه جریان خون، اندازه خون وارده به قلب هم زیادتر می شه و اندازه برون ده قلبی زیاد می شه و فعالیت قلبی بیشتر می شه.

هشدارهای آب درمانی

آب درمانی باید زیر نظر متخصص این کار انجام شه. بهتره موقع به کار گیری اون به نکاتی چند توجه داشت:

– هنگام وجود مشکل حسی در ورزشکاران، باید درباره درجه گرما آب دقت زیادی به عمل آورد، چون امکان ایجاد آسیب، پس از به کار گیری آب گرم در ورزشکارایی که دچار مشکلات حسی هستن، هست.

– ورزشکارایی که مشکلات گردش خون، عفونت زیاد، زخم باز و وسیع، مشکل قلبی یا مشکل تنفسی و مشکلات غدد دارن، نباید از هیدروتراپی استفاده کنن. در صورت به کار بردن اونم باید دقت بسیار زیادی به عمل بیارن.

– ورزشکاران خانوم که دوران قاعدگی رو می گذرونن، نباید از هیدروتراپی استفاده کنن.

– اگه در سیستم تنفسی فرد، گرفتگی عروق خونی هست، نباید از این روش استفاده کرد.

– این روش درمانی نباید واسه کسائی که دچار بیماریای قلبی عروقی، بزرگی غده تیروئید و فشار خون بالا هستن استفاده بشه.

بخش سلامت تبیان

منابع :

پارسی طب

مجله دنیای ورزشای آبی

سایت پزشکان ایران – دکتر سید محمد ابریشم ، فوق تخصص جراحی استخون و مفاصل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *